Rajdowe ME: Rzymski sprawdzian Kajetanowicza

Moto
Rajdowe ME: Rzymski sprawdzian Kajetanowicza
fot. PAP/CTK

Lider cyklu Kajetan Kajetanowicz z pilotem Jarosławem Baranem (Ford Fiesta R5) w nadchodzący weekend pojadą w 5. Rally di Roma Capitale - 7. rundzie mistrzostw Europy. Impreza po czterech latach przerwy wróciła do kalendarza czempionatu.

Po sześciu rundach ME Kajetanowicz, który otrzymał we Włoszech pierwszy numer startowy, prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 120 pkt. Drugi jest Portugalczyk Bruno Magalhaes (Skoda Fabia R5) - 97 pkt, a trzeci Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5) - 73 pkt.

 

Na liście zgłoszeń rundy ME jest 45 załóg, obok Kajetanowicza i Barana pojadą inne polskie załogi: Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (Skoda Fabia R5), Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (Ford Fiesta R5), Aleks Zawada i Grzegorz Dachowski (Opel Adam R2) oraz Dariusz Poloński i Balbina Gryczyńska (Peugeot 208 R2).

 

Zaplanowano 12 asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości 200 km. W piątek 15 września rywalizację rozpocznie równoległy superoes pod monumentalnym Palazzo della Civilta. W sobotę, gdy bazą imprezy będzie Pico w prowincji Frosinone, w regionie Lacjum, zostanie rozegrane pięć OS-ów. Na niedzielę zaplanowano trzy, w tym najdłuższy 32,7 km Cave-Subiaco.

 

Na mecie w nadmorskim kurorcie Lido di Ostia pierwsza załoga pojawi się w niedzielę o godz. 17.

 

"Jak zawsze nowy rajd to duże wyzwanie. Bardzo chciałem wystartować we Włoszech, ponieważ są tam wyjątkowe fragmenty dróg asfaltowych, których próżno szukać w innych rundach kalendarza. Do tego pojedzie tam wyrównana i silna konkurencja, Włochy to przecież kraj, z którego wywodzi się piętnastu mistrzów Europy. Z dużym optymizmem patrzę na ten start, przed nami kluczowe momenty, które wymagają wielkiego skupienia i perfekcyjnego przygotowania. Czuję potężne wsparcie moich kibiców, którzy wierzą w historyczny sukces. To dodaje prędkości i pewności siebie w walce o trzeci tytuł mistrzowski" - powiedział Kajetanowicz.

 

Włochy to kraj rajdowych mistrzów Europy. Po raz pierwszy w 1972 roku triumfował Raffaele Pinto, później m.in. Miki Biasion, Piero Liatti, Enrico Bertone oraz trzykrotnie Luca Rossetti. Jednak żaden z nich nie zwyciężył trzy razy z rzędu. A właśnie o to walczy w tym roku Kajetanowicz.

 

Czołówka klasyfikacji generalnej FIA ERC (po 6 z 8 rund):
 
  1. Kajetan Kajetanowicz (Polska)      120 pkt
  2. Bruno Magalhaes (Portugalia)       97 
  3. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja)        73 
  4. Marijan Griebel (Niemcy/Skoda Fabia R5) 62 
  5. Bryan Bouffier (Francja/Ford Fiesta R5) 46 
  6. Nasser Al-Attiyah (Katar/Ford Fiesta R5) 45 
  7. Grzegorz Grzyb (Polska/Skoda Fabia R5)  41 
  8. Jan Kopecky (Czechy/Skoda Fabia R5)   39 
ba, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie