Puchar Davisa: Grzywna dla Clezara za rasistowski gest

Tenis
Puchar Davisa: Grzywna dla Clezara za rasistowski gest
fot. PAP

Brazylijski tenisista Guilherme Clezar został ukarany przez międzynarodową federację (ITF) grzywną w wysokości 1,5 tysiąca dolarów. Gracz został oskarżony o rasistowski gest podczas rozgrywanego w ten weekend w Osace meczu Pucharu Davisa z Japonią.

"Na Clezara nałożono karę finansową w wysokości 1,5 tys. USD za niesportowe zachowanie. Dotyczy to gestu wykonanego przez niego podczas pierwszego spotkania w Osace, którego stawką jest występ w Grupie Światowej przyszłorocznej edycji Pucharu Davisa. Incydent został odnotowany w trakcie pojedynku, a powtórki wideo przeanalizował później supervisor. Clezar wydał w sobotę pisemne przeprosiny. ITF potępia wszelkie formy obraźliwego zachowania" - napisano w komunikacie światowej federacji.

Do wspomnianej sytuacji doszło w tie-breaku trzeciej partii konfrontacji z Yuichim Sugitą. Gdy wywołano aut po jego zagraniu, Brazylijczyk, który przegrał dwa pierwsze sety, poprosił o challenge. Okazało się, że miał rację, a wówczas palcami rozciągnął skórę przy oczach. Niektórzy odebrali to jako rasistowski gest, obraźliwy wobec Japończyka. Inni uznali, że w ten sposób ocenił wcześniejszą decyzję sędziego.

Zachowanie Clezara było szeroko komentowane. Pisemne przeprosiny tenisisty zostały opublikowane na koncie brazylijskiej federacji na portalu społecznościowym. Niespełna 25-letni gracz zapewnił, że jego gest nie miał wydźwięku rasistowskiego i prosił o wybaczenie wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego zachowaniem. Mimo to ITF nałożył na niego grzywnę.

Brazylijczycy przegrywają z gospodarzami 0:2. W sobotę miał się odbyć pojedynek deblowy, ale został odwołany z powodu intensywnych opadów deszczu.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie