Inne

MŚ w kolarstwie: Brąz Maciejuka w jeździe na...

Drugie koło dostarczyła mu ekipa CCC Sprandi Polkowice. Na tak profesjonalnym sprzęcie pojechał we wtorek znakomicie. Niewiele brakowało, a sięgnąłby po srebrny medal. Włoch Antonio Puppio wyprzedził go o niecałe półtorej sekundy. Zwycięski Brytyjczyk Thomas Pidcock był szybszy o 13 sekund.

 

Poprzednim polskim medalistą MŚ juniorów w tej konkurencji był... Kwiatkowski. W 2008 roku w RPA wywalczył złoto.

 

„Marzę o karierze takiej, jaką zrobili Kwiatkowski, Majka czy Bodnar. Oni są moimi idolami, podobnie jak Tony Martin” – powiedział Maciejuk.

 

18-letni zawodnik, pochodzący z Wielkiego koło Kurowa (Lubelszczyzna), miał dopiero 20. wynik na pierwszym punkcie pomiaru czasu. Stopniowo jednak przesuwał się do przodu i w efekcie wskoczył na podium. Czy pierwszą część trasy nie pojechał zbyt ostrożnie?

 

„Czułem się mocny. Założyliśmy z trenerem, żeby nie jechać od początku na maksa, aby starczyło sił na końcówkę. Wyjechałem się do końca, dałem z siebie wszystko. Z brązowego medalu jestem zadowolony” – ocenił.

 

Maciejuk uprawia kolarstwo od siedmiu lat. Jest zawodnikiem Mostostalu Puławy i jednocześnie uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie. W maju przyszłego roku będzie zdawać maturę.

 

„Chcę postawić na kolarstwo, zostać zawodowym kolarzem. Dziękuję moim trenerom klubowym Adamowi Wojewódce, Łukaszowi Świderskiemu, rodzicom, bratu, kolegom z kadry i trenerowi kadry Tomaszowi Owsianowi” – wyliczał.

 

Sportowe marzenie? „Chciałbym specjalizować się w jeździe na czas i startować w drużynie zawodowej w wyścigach klasycznych, takich jak Paryż-Roubaix” - odpowiedział.