Setka Stulecia: Z Witosem i Włodarczyk biegiem po... zdrowe płuca

Inne
Setka Stulecia: Z Witosem i Włodarczyk biegiem po... zdrowe płuca
fot. PAP

Kolejna "piątka" Setki Stulecia z Wincentym Witosem w tle, w środę przy Centrum Olimpijskim w Warszawie, będzie także "Biegiem po Zdrowe Płuca". Weźmie w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a sygnał do startu da o godz. 19.18 Anita Włodarczyk.

Zawody odbędą się w ramach Światowego Tygodnia IPF. Idiopatyczne Włóknienie Płuc to ciężka, nieuleczalna choroba, która dotyka przede wszystkim palących papierosy mężczyzn po 50. roku życia. W Polsce zapada na nią ok. 2000 osób rocznie.

 

Patronat nad obchodami Światowego Tygodnia IPF sprawuje marszałek Karczewski. Jak przyznał, bieganie jest jego pasją. Ceni sobie osoby, które angażują się w propagowanie zdrowego trybu życia. Podkreślił też, że jako lekarz, co prawda już niepraktykujący, doskonale wie, jak bardzo potrzebna jest człowiekowi aktywność fizyczna. - W piramidzie zdrowia ruch jest podstawą, najważniejszą rzeczą - zaznaczył.

 

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF Katarzyna Lewandowska przyznała w rozmowie, że rozpoznanie choroby jest trudne ze względu na rzadkie jej występowanie. Podstawowe objawy to suchy kaszel, duszność w czasie wysiłku, w późniejszych stadiach sinica, pałeczkowate palce, niewydolność oddychania.

 

- Konieczne do rozpoznania jest wykonanie badania tomografii komputerowej klatki piersiowej. Obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia chorych na IPF, są jednak leki, które spowalniają postęp choroby - powiedziała córka Jerzego Lewandowskiego, który przez wiele lat wspomagał napojami organizatorów Maratonu Pokoju (obecnie Maraton Warszawski). - Ojciec bieg życia zakończył w 2009 roku - wspomniała.

 

Wiodącą postacią ósmego w tym roku biegu na 5 km cyklu Setka Stulecia będzie Wincenty Witos, a we wcześniejszych zawodach byli nimi m.in. Wojciech Korfanty, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Lucjan Żeligowski czy Roman Dmowski.

 

- Prezentacja ojców niepodległości przy okazji imprez biegowych to świetne połączenie sportu i historii, dobra lekcja w plenerze - podkreśliła mistrzyni i rekordzistka świata w rzucie młotem Włodarczyk.

 

Setka Stulecia to 20 biegów na dystansie 5 km jakie odbywać się będą w latach 2017-2018, przeważnie w środy, na atestowanej przez PZLA trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Start zawsze o godzinie 19.18, odnoszącej się do roku, w którym Polska odzyskała niepodległość.

o.s, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze