To było jedno z najtrudniejszych spotkań Orłów Engela w drodze do awansu na mistrzostwa świata w Korei i Japonii. Polacy zremisowali w Erywaniu z Armenią 1:1, na bramkę zdobytą w 6. minucie przez Radosława Kałużnego, szybko odpowiedział Artur Petrosjan. Mecz miał bardzo nerwowy przebieg, arbiter Eric Romain z Belgii pokazał aż cztery czerwone kartki: gospodarze kończyli mecz w ósemkę, Polacy w dziesiątkę (czerwoną kartkę po przepychankach w końcówce meczu zobaczył Jacek Bąk).

 

W reportażu Polsatu Sport zobaczycie również wiele unikatowych ujęć, m.in. z meczu oldbojów Ararat Erywań (mistrz ZSRR z 1973 roku) – Orły Górskiego. W składzie reprezentacji Polski wystąpiły takie gwiazdy jak: Włodzimierz Lubański (zdobył w tym spotkaniu pięknego gola), Zbigniew Boniek, Jan Tomaszewski, Grzegorz Lato i Dariusz Dziekanowski.

 

Będą także fragmenty meczu reprezentacji U–21, wygranego przez Ormian 2:0. W składzie polskiej młodzieżówki wystąpili m.in. Mariusz Lewandowski, Arkadiusz Głowacki, Marcin Wasilewski, Grzegorz Rasiak oraz Ebi Smolarek.

 

Jest również – możliwe, że pierwsza taka – deklaracja Jerzego Engela, że jego drużyna będzie walczyć o zdobycie mistrzostwa świata:

 

– Jeśli się gra w lidze, w której rywalizuje się o mistrzostwo Polski, to zespół, który startuje w tej lidze gra o mistrzostwo Polski. Jeśli awansujemy do mistrzostw świata – daj Boże, żeby tak się stało – to o co będziemy grać? Będziemy grać o Puchar, żeby zdobyć mistrzostwo świata, wznieść trofeum do nieba i pokazać Polakom, że jesteśmy najlepsi. Dlaczego nie? Zobaczymy, co nam przyniesie przyszłość... – powiedział ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski.

 

Reportaż Polsatu Sport z 2001 roku w załączonym materiale wideo.