Ostatni test siatkarek MKS Dąbrowa Górnicza

Siatkówka
Ostatni test siatkarek MKS Dąbrowa Górnicza
fot. Cyfrasport

Rozpoczynający się w piątek w Dąbrowie Górniczej 6. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej będzie ostatnim przedligowym testem dla odmłodzonego miejscowego MKS. Rywalami drużyny Magdaleny Śliwy będą zespoły z Czech, Węgier i Izraela.

Podczas memoriału w piątek w meczu o Superpuchar Polski zmierzą się Chemik Police i Grot Budowlani Łódź. Oprócz MKS w turnieju wezmą udział drużyny: Bekescsabai RSE (Węgry), Hapoel Kfar-Saba Volleyball Club (Izrael) oraz Sokol Frydek-Mistek (Czechy).

- Sama jestem ciekawa, jak wypadniemy. Dla niektórych dziewczyn będzie to debiut przed dużą publicznością, kamerami. O przeciwnikach nie wiemy zbyt wiele, więc będzie można zaobserwować jak zawodniczki radzą sobie w takich sytuacjach – powiedziała trener MKS, piątej drużyny ekstraklasy minionego sezonu.

Memoriał, poza wymiarem sportowym, będzie też tradycyjnie okazją do promocji oddawania krwi i szpiku kostnego.

- Przed halą będzie stał autobus, w którym będzie można oddać krew i wpisać się na listę potencjalnych dawców szpiku. To bardzo ważne. Współczesna transplantologia cały czas się rozwija, ale bez krwi lekarze sobie nie poradzą – dodała Aleksandra Dyląg z katowickiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Przypomniała, że aby można było przystąpić do nowatorskiej operacji przeszczepu twarzy, wykonanej w Gliwicach, konieczne było oddanie krwi przez 70 dawców.

- Memoriał to znakomita forma promocji. Nikt z nas nie wie, kiedy może się znaleźć z drugiej stronu bariery. Jeżeli jesteśmy zdrowi i możemy coś dać drugiemu człowiekowi – zróbmy to. Dobro powraca – apelowała Dyląg.

W trakcie turnieju kibice będą też mogli obejrzeć symulację akcji ratunkowej po wypadku dwóch samochodów.

Prezes MKS Robert Koćma przypomniał, że w memoriale występowały przed laty zespoły narodowe.

- Teraz przyjadą drużyny klubowe, jednak nie wykluczamy, że do formuły reprezentacyjnej wrócimy. A dla naszych zawodniczek zawody będą bardzo dobrym sprawdzianem przed rywalizacją w lidze – stwierdził prezes.

MKS został latem poważnie przebudowany i odmłodzony. Z ubiegłosezonowego składu zostały trzy zawodniczki - środkowa Aleksandra Sikorska, przyjmująca Marta Ciesiulewicz i libero Kinga Drabek.

Rok temu memoriał wygrało rosyjskie Zariecze Odincowo. Poprzednia, czwarta edycja memoriału odbyła się we wrześniu 2012 w katowickim Spodku. Wygrały ją siatkarki Dynama Moskwa. Teraz impreza ma się już odbywać corocznie w Dąbrowie Górniczej.

Agata Mróz-Olszewska była dwukrotną mistrzynią Europy, dwa razy wywalczyła ze Stalą Bielsko-Biała mistrzostwo Polski, a raz w barwach Gruppo 2002 Murcja tytuł mistrza Hiszpanii. Chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego. Zmarła 4 czerwca 2008 roku w wieku 26 lat. Propagowała honorowe oddawanie krwi i szpiku kostnego. Po śmierci jej przyjaciele, wraz z mężem Jackiem Olszewskim, postanowili kontynuować tę działalność, stąd pomysł organizacji memoriału.

 

Program turnieju
 
 Piątek
 
 12.00 - Bekescsabai RSE (Węgry) - Hapoel Kfar-Saba Volleyball Club (Izrael) 
 15.00 - MKS Dąbrowa Górnicza - Sokol Frydek-Mistek (Czechy) 
 
 18.00 - mecz o Superpuchar Polski sobota
 
 14.00 - Bekescsabai RSE - Sokol Frydek-Mistek 
 18.00 - MKS Dąbrowa Górnicza - Hapoel Kfar-Saba Volleyball Club 
 
 Niedziela
 10.00 - Sokol Frydek-Mistek - Hapoel Kfar-Saba Volleyball Club  
 12.45 - MKS Dąbrowa Górnicza - Bekescsabai RSE.
CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie