Legia w końcu zwycięska, ale po przerwie nie istniała

Legia Warszawa pokonała przy Łazienkowskiej Lechię Gdańsk 1:0 po bramce z ósmej minuty Jarosława Niezgody. Pierwsza połowa meczu była fantastyczna. Oba zespoły grały dynamicznie, odważnie, otwarcie. Po przerwie na boisku została jednak tylko Lechia. Chodzi o posiadanie piłki. Gospodarze całe 45 minut spędzili odpierając ataki gości. Na swoje szczęście - dowieźli wynik do końca. Po dwóch porażkach w Ekstraklasie w końcu odnieśli zwycięstwo.

W podstawowym składzie Lechii znalazło się pięciu byłych legionistów: Dusan Kuciak, Jakub Wawrzyniak, Błażej Augustyn, Daniel Łukasik i Rafał Wolski.

Gospodarze objęli prowadzenie w ósmej minucie. Michał Kucharczyk po podaniu z głębi pola wywalczył sobie pozycję strzelecką. Wydawało się, że sytuacja nie jest groźna. Jednak po uderzeniu Kucharczyka bramkarz Lechii Kuciak podbił piłkę i dopadł do niej Jarosław Niezgoda, którego nie upilnował Jakub Wawrzyniak.

Po stracie bramki goście przejęli inicjatywę na boisku. Bliski wyrównania w 14. minucie był Flavio Paixao, ale po jego strzale z lewej strony boiska skuteczną interwencją popisał się Arkadiusz Malarz. Bramkarz mistrzów Polski niespełna dwie minuty później ofiarnie interweniował wślizgiem, kiedy na czystą pozycję wychodził Marco Paixao.

Jednak w 20. minucie Niezgoda powinien zdobyć swoją drugą bramkę. Z kilku metrów posłał piłkę między nogami Kuciaka, ale ten zdołał ją odbić i zmienić kierunek lotu.

Po zmianie stron wyraźną przewagę miała Lechia, która w 53. minucie powinna wyrównać. Poważny błąd popełnił Guilherme, który niedokładnie podał do Michała Pazdana. Sam przed Malarzem znalazł się Marco Paixao, ale górą ponownie był bramkarz mistrzów Polski. Kilkanaście minut później Malarz dobrze interweniował po uderzeniach Flavio Paixao z kilku metrów i Joao Nunesa z daleka.

Gospodarze po przerwie praktycznie nie potrafili zagrozić bramce Kuciaka. Jedną z nielicznych sytuacji próbował stworzyć Kasper Hamalainen, ale wkrótce zmienił go Hildeberto Pereira.

Lechia natomiast do końca próbowała strzelić wyrównującego gola. Minimalnie pomylił się Rafał Wolski, precyzji brakowało także braciom Paixao. W efekcie do końca meczu wynik nie uległ zmianie i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Legii 1:0. Chociaż, podkreślmy, po przerwie Legia praktycznie nie istniała.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 1:0 (1:0)

Bramka: Niezgoda 8. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 18 574.

Legia: Arkadiusz Malarz - Łukasz Broź, Inaki Astiz, Michał Pazdan, Adam Hlousek - Guilherme (83. Michał Kopczyński), Tomasz Jodłowiec, Krzysztof Mączyński (69. Thibault Moulin), Kasper Hamalainen (60. Hildeberto Pereira), Michał Kucharczyk - Jarosław Niezgoda.

Lechia: Dusan Kuciak - Mato Milos, Błażej Augustyn, Michał Nalepa, Jakub Wawrzyniak (46. Joao Nunes) - Rafał Wolski, Simeon Slavchev, Daniel Łukasik (86. Milos Krasić), Mateusz Lewandowski (62. Joao Oliveira), Flavio Paixao - Marco Paixao.

Żółte kartki: Jodłowiec, Astiz, Hildeberto - Kuciak, Łukasik.

RH, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 1:0

93' Koniec meczu. Legia zwycięska, ale w drugiej połowie kompletnie oddała inicjatywę. Mistrz Polski nie powinien sobie na to pozwolać. Dziękujemy, że byliście z nami.

91' Malarz broni strzał Nalepy. Co ciekawe, z rzutu wolnego na połowie Legi dośrodkowywał... Kuciak.

90' Złe dośrodkowanie Krasicia.

87' Kapitalna kontra Legii! Kucharczyk uruchomił Moulina, ten wyszedł sam na sam z Kuciakiem, uderzył głową, ale bramkarz Lechii jest dzisiaj w fenomenalnej dyspozycji i co by się nie działo - wyjdzie z tego cało. Przynajmniej jednak Legia się obudziła.

86' Krasić zmienia Łukasika. To już z kolei zmiana typowo ofensywna.

83' Kopczyński zmienia Guilherme. Zmiana typowo defensywna. Jozak za wszelką cenę chce utrzymać prowadzenie. O jego podwyższeniu legioniści już nawet nie myślą.

82' Wolski! Próbował lechista zza pola karnego i naprawdę niewiele zabrakło. Tacy gracze jak on w pojedynkę potrafią odmienić losy spotkania. W nim spoczywa nadzieja gdańszczan.

81' Legia wychodziła z kontrą, ale zdecydowanie za łatwo piłkę stracił Guilherme.

79' Może to cofnięcie wynika z braku pomysłu? Atakowali przecież przez długie minuty, a wynik się nie zmienił. Ciężkie 10 minut przed Lechią. Osiągnął w końcu swój cel?

78' Lechia od kilku minut cofnięta. Moment na złapanie oddechu.

76' 18 574 widzów na trybunach.

74' Lechiści natomiast prawie cały czas przy piłce. W ich przypadku brakuje zdecydowania w polu karnym.

73' Legioniści dobrze się bronią, ale brakuje takiego dłuższego przytrzymania piłki i pomysłu w kontratakach.

71' Ależ mocny strzał Nunesa! Na jego nieszczęście - wprost w Malarza.

70' Moulin zastępuje Mączyńskiego. Długo wytrzymał reprezentant Polski. Schodzi z grymasem bólu.

69' Kolejna dobra interwencja Malarza po instynktownym uderzeniu jednego z Flavio Paixao

68' Nie jest to już tak dynamiczne spotkanie jak w pierwszej połowie, ale gra Lechii nadal może się podobać. Legia wciąż jakby trochę za spokojnie. Ale w defensywie cały czas skutecznie.

66' Wolski miękko, ale Mączyński oddala zagrożenie.

65' Świetnie rozgrywa piłkę Wolski. Po jego podaniu Hlousek zahaczył Marco Paixao. Rzut wolny dla Lechii z 25. metra.

64' Oliveira gra na świeżości, ale nie zdołał przejść interweniującego Brozia.

62' Joao Oliveira zastępuje Lewandowskiego.

62' Slavchev sfaulował na środku boiska Guilherme.

60' Berto wędruje na prawą stronę pomocy, do środka schodzi Guilherme.

60' Hildeberto zastępuje Hamalainena.

59' Ależ Slavchev wypuścił Milosa. Ten niestety przerzucił wszystkich kolegów w polu karnym Legii.

58' Szarżuje w polu karnym Niezgoda. Ale lechiści nieugięci. Tym razem wrócił Łukasik.

58' Do wejścia przygotowany Hildeberto.

57' Kucharczyk zamiast w piłkę uderzył... w chorągiewkę. Od bramki Lechia.

56' Strzał Flavio Paixao, rykoszet, rzut rożny dla Lechii.

55' Nalepa czyści wszystko. Teraz powstrzymał rozpędzonego Niezgodę.

54' Guilherme sfaulował w powietrzu Slavcheva. Wyglądało to niebezpiecznie.

53' Było niebezpiecznie! Guilherme podał niechcący do Marco Paixao, ten stanął oko w oko z Malarzem, ale uderzył wprost w niego.

52' Nalepa znów powstrzymał Hamalainena, tym razem na skrzydle, gdzie Fin szarżował po podaniu Jodłowca.

50' Gdańszczanie bardzo agresywni. Legia spokojna, ale czy nie za spokojna? To tylko jedna bramka przewagi, a rywale zdecydowanie kontrolują grę.

49' Hamalainen próbował zaatakować, ale źle przyjął sobie piłkę, co wykorzystał Nalepa.

48' Pazdan powstrzymał Marco Paixao, ale mało brakowało, by Portugalczyk znów przejął piłkę.

47' Lechia w natarciu. Piłkarze z nowymi siłami. Czy druga połowa dorówna pierwszej?

46' Zaczynamy drugą część spotkania. A jednak, Mączyński zostaje na boisku. Opuścił je natomiast Wawrzyniak, którego zastąpił Nunes. W Legii bez zmian.

48' Koniec pierwszej połowy! Wniosek jest jeden - Jozak trafił ze zmianami. Świetnie wygląda dziś druga linia Legii, w ataku daje radę Niezgoda. Ale i Lechia radzi sobie przyzwoicie. W ciągu pierwszych 45 minut mieliśmy przy Łazienkowskiej naprawdę dobre spotkanie.

Jedynym niezadowolonym w zespole gospodarzy może być Mączyński. Były wiślak prawdopodobnie nie wybiegnie już na drugą połowę.

47' Mączyski leży już poza boiskiem. Wygląda na to, że ma uszkodzony staw skokowy.

46' Zaczął rozgrzewać się Moulin.

45' To Broź uszkodził Mączyńskiego. Niechcący nadepnął mu na łydkę podczas jednej z interwencji.

45' Leży na boisku Mączyński. Wybił piłkę na aut Hlousek.

44' Hamalainen wrzucił piłkę ze skrzydła, ale jego podanie było zbyt płaskie i piłkę przejęli rywale.

42' Uaktywnił się na lewym skrzydle Lewandowski. Widać go i w defensywie, i w ofensywie. Niesamowita walka zawodnika Lechii.

41' Legioniści chcą utrzymać wynik do przerwy. Zaczynają grać asekuracyjnie.

40' Troszkę nam się ten mecz zaostrzył.

39' Fantastyczny powrót Lewandowskiego. Guilherme nie miał szans utrzymać tej piłki przy nodze.

38' Flavio Paixao sfaulował Malarza.

37' Strzał Lewandowskiego zblokowany przez Astiza. Korner.

35' Lewandowski nie zdążył do piłki na skrzydle.

32' Już trochę mniej sytuacji bramkowych. Nic dziwnego, przy takim tempie to naturalne, że piłkarze opadli z sił.

32' Fantastyczny przerzut Wolskiego, ale Lewandowski zablokowany przez Brozia.

30' Wolski fauluje Brozia.

29' Rzut rożny dla Lechii. Zasługa Milosa.

27' Żółta kartka dla Jodłowca. Faul taktyczny na Flavio Paixao. Wcześnie żółty kartonik ujrzał Łukasik.

26' Wspaniale wygląda również rywalizacja Kucharczyka z Milosem na skrzydle. Lecą iskry.

25' Pomoc Legii wygląda o niebo lepiej niż w meczu z Lechem.

24' Hamalainen bezpośrednio do Niezgody i... znów było bardzo niebezpiecznie. Niezgoda nie podwyższył prowadzenia, ale jedynym powodem był kunszt Kuciaka.

23' Marco Paixao faulowany przez Pazdana.

21' Ten mecz to cios za cios. Co chwilę jesteśmy pod bramką albo Legii, albo Lechii. Właśnie tak powinna wyglądać Ekstraklasa. Czy Marco i Flavio Paixao w końcu dopną swego? Czy może raczej drugiego gola dołoży Niezgoda? Obstawiać to teraz byłoby czystym hazardem.

20' Stuprocentowa sytuacja Niezgody! Młody legionista znów dostał podanie od Kucharczyka, wyszedł sam na sam z Kuciakiem i próbował uderzyć piłkę między jego nogami. Nieskutecznie. Bramkarze wyrastają na razie na bohaterów tego spotkania.

18' Przy niedawnej akcji w polu karnym Lechii, Augustyn po strzale Jodłowca dotknął piłki ręką. Jak udowodniły powtórki, była premedytacja, więc sędzia powinien podyktować rzut karny...

17' Po dośrodkowaniu Mączyńskiego z rożnego, jeden z jego kolegów próbował uderzyć piłkę głową, ale wyszło z tego podanie do rywala.

16' Malarz wypiąstkował piłkę w niełatwych warunkach.

15' Rzut rożny po akcji Flavio Paixao.

14' Skuteczna interwencja Malarza! Kolejne zagrożenie pod bramką Legii. Dobrze na stratę bramki zareagowali goście.

14' Tym razem spalony Niezgody. Zespoły nie zamierzają kalkulować.

13' Na spalonym Flavio Paixao.

12' Milos bez problemu poradził sobie na skrzydle z Hlouskiem, ale nie zdołał już celnie dośrodkować. Robi nam się fajny, dynamiczny mecz.

11' Gdańszczanie budują akcję w tylnej formacji.

10' Ta bramka to efekt braku komunikacji w defensywie Lechii. Chodzi konkretnie o Milosa i Augustyna. To oni są odpowiedzialni za tę bramkę.

8' GOOOOOL! Trzecią bramkę w sezonie zdobywa Niezgoda! Kucharczyk uderzył z ostrego kąta w Kuciaka, ten sparował piłkę przed siebie, a tam czyhał już młody legionista. Lechia musi gonić wynik.

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 0:0

8' W podstawowym skłądzie Lechii aż pięciu byłych legionistów: Kuciak, Wawrzyniak, Augustyn, Łukasik i Wolski. O lojalności warszawianie mogą zapomnieć.

6' Nieźle dziś Legia wygląda. Dużo piłek w pole karne Lechii. To ofensywne nastawienie może wkrótce przynieść rezultaty.

5' Kucharczyk pogubił się w dryblingu, ale i tak był na spalonym.

4' Jozak od początku spotkania przy linii. Na razie nie ma się z czego cieszyć - prowadził drużynę w trzech meczach w Ekstraklasie i zdobył zaledwie trzy punkty. Wychodzi zaledwie punkt na mecz.

3' Legioniści spokojnie rozgrywają piłkę na własnej połowie.

2' Astiz uderzał głową, ale piłka znacznie minęła bramkę.

1' Niezgoda nie zdążył do piłki i w rezultacie przejął ją Kuciak.

1' Zaczynamy! Sporo zmian w składzie Legii. Czy decyzje trenera Jozaka okażą się trafione?

Witamy w relacji z niedzielnego hitu Ekstraklasy Legia Warszawa - Lechia Gdańsk!