ME w kolarstwie torowym: Srebrny medal Kaczkowskiej

Justyna Kaczkowska zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w Berlinie. W finale wyścigu indywidualnego na 3 km na dochodzenie przegrała z Brytyjką Katie Archibald.

Kaczkowska w eliminacjach pobiła rekord Polski wynikiem 3.30,442, wymazując z tabel osiągnięcie Katarzyny Pawłowskiej z wysokogórskiego toru w Aguascalientes w styczniu 2013 roku (3.30,999). W finale młoda zawodniczka z Imielina pojechała jednak o dwie sekundy wolniej, przegrywając wyraźnie z Brytyjką Katie Archibald.

"Archibald była zdecydowaną faworytką, ale Justyna podjęła wyzwanie, a początkowo nawet prowadziła. Brawa za walkę. Justyna zrehabilitowała się za nieudane mistrzostwa świata w Hongkongu" - powiedział szef ekipy Jacek Kasprzak.

Brązowy medal zdobyła Włoszka Silvia Valsecchi, pokonując w małym finale szosową mistrzynię świata z Bergen w jeździe indywidualnej na czas Holenderkę Annemiek van Vleuten.

Sajnok rozpoczął ściganie w omnium (wielobój) od dziesiątego miejsca w wyścigu scratch. Potem był piąty w wyścigu tempo i pierwszy w eliminacyjnym, co dawało mu drugą lokatę w klasyfikacji generalnej przed ostatnią konkurencją - wyścigiem punktowym. Polak nie utrzymał się jednak na podium i ostatecznie zajął czwarte miejsce.

W sprincie rywalizowano od południa aż po późny wieczór. W eliminacjach - 200 m ze startu lotnego - Mateusz Rudyk uzyskał szósty czas (9,778), a Kamil Kuczyński był trzynasty (9,961). W kolejnych rundach Rudyk wygrał z Białorusinem Artiomem Zaicauem, potem z Czechem Davidem Sojką, a w ćwierćfinale przegrał 1:2 z mistrzem świata Rosjaninem Denisem Dmitrijewem. Kuczyński najpierw pokonał Niemca Erica Englera, ale w 1/8 finału uległ Litwinowi Vasilijusowi Lendelowi. Złoty medal zdobył Francuz Sebastien Vigier.

W wyścigu eliminacyjnym Szymon Krawczyk zajął ósme miejsce, w rywalizacji na 500 metrów ze startu wspólnego Urszula Łoś była dziewiąta (bijąc rekord Polski wynikiem 34,886), a Aleksandra Tołomanow - trzynasta, natomiast Daria Pikulik nie ukończyła wyścigu punktowego.

Po dwóch dniach finałów polska ekipa ma w dorobku dwa medale. W czwartek brąz w wyścigu na 4 km na dochodzenie wywalczyła drużyna kobiet w składzie: Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj.