Powstanie Liga Światowa FIFA?

Piłka nożna
Powstanie Liga Światowa FIFA?
fot. CyfraSport

Sensacyjne informacje podało znane czasopismo o tematyce sportowej Sports Ilustrated. Według gazety FIFA rozważa utworzenie Ligi Światowej, która miałaby być tworem na kształt organizowanej ostatnio Ligi Narodów UEFA. Światowa federacja chce w ten sposób zastąpić międzynarodowe mecze towarzyskie.

Mecze towarzyskie reprezentacji są w ostatnim czasie bardzo niepopularne ze względu na napięty terminarz klubowy i są traktowane po "macoszemu". Z takiego założenia już jakiś czas temu wyszła UEFA i doprecyzowała zasady Ligi Narodów, która ma zastąpić sparingi i zainaugurować rozgrywki we wrześniu 2018 roku. Podobne myślenie zapanowało w FIFA, która rozważa utworzenie Ligi Światowej już od 2019 roku.

 

Według Sports Ilustrated w światowej federacji został już złożony wniosek, który zakłada, że nowy twór zostałby podzielony na trzy dywizje, które zostałyby utworzone na podstawie rankingu FIFA. Pomysł nie jest jeszcze doprecyzowany, ale zakłada, że w Lidze Światowej miałyby się mierzyć reprezentacje z różnych kontynentów. Dałoby to Brazylii, Argentynie czy Kolumbii możliwość zmierzenia się z atrakcyjnymi przeciwnikami z Europy w meczach o stawkę, także poza mistrzostwami świata.

 

Nie wiadomo jednak, jaka byłaby gratyfikacja za dobre wyniki w tejże lidze. Idąc śladem UEFA, która daje możliwość awansu na mistrzostwa Europy poprzez Ligę Narodów, być może FIFA pozwoli, by Liga Światowa dawała kwalifikację na kolejne mundiale.

 

Pytanie brzmi, jak do pomysłu odniosą się europejskie federacje piłkarskie, bowiem w 2019 roku na Starym Kontynencie nie będzie można narzekać na nudę. W ciągu 12 miesięcy mają zostać bowiem rozegrane całe eliminacje do ME 2020 i będzie zadaniem karkołomnym znalezienie kolejnych terminów na mecze z reprezentacjami z innych kontynentów...

 

To może nie być jednak jedyny remont planowany przez FIFA - donosi Sports Ilustrated. Według czasopisma, prezydent światowej federacji piłkarskiej Gianni Infantino ujawnił, że wszystkie międzynarodowe rozgrywki kobiet i mężczyzn mają zostać poddane ocenie, aby uczynić je atrakcyjniejszymi dla szerszej publiczności. Przegląd ma zostać zakończony w marcu 2018 roku.

psl, Polsat Sport, Sports Ilustrated

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze