El. ME U-21: Blamaż Polaków! Zremisowali z... Wyspami Owczymi

Reprezentacja Polski U-21 zremisowała na Wyspach Owczych 2:2 w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Polacy przegrywali do 94. minuty, a gola na wagę punktu strzelił Jakub Bartosz. Podział punktu w meczu z takim rywalem można jednak uznać za porażkę.

Wyspy Owcze miały być absolutnym outsiderem grupy trzeciej. Po porażkach z Litwą i Danią (obie po 0:3) wydawało się, że tak będzie. Potem jednak przyszedł niespodziewany remis z Finlandią oraz wygrana z Gruzją. Polacy musieli być więc, czujni, by nie stracić głupio punktów.

W stolicy, Thorshavn Polakom przyszło grać na sztucznej murawie. - Piłka odbija się tu jakby była z kauczuku - mówił przed meczem selekcjoner naszej kadry. Biało-czerwoni zaczęli w ustawieniu 1-4-4-2 z Dawidem Kownackim i Karolem Świderskim w ataku. Na ławce, co mogło być lekkim zaskoczeniem, usiadł Jan Bednarek. Były piłkarz Lecha Poznań nie gra w Southampton i przez to musiał się pogodzić z rolą rezerwowego.

Goście szybko przejęli inicjatywę i z czasem zaczęła tworzyć sobie coraz to lepsze sytuacje. Wynik otworzył, z rzutu karnego Kownacki. To już piąte trafienie napastnika Sampdorii w tych eliminacjach. Niestety kilka chwil po przerwie Farerowie wyrównali. Meinhard Olsen również nie pomylił się z jedenastu metrów.

Trener Michniewicz szybko zareagował i wprowadził dwóch nowych zawodników Sebastiana Szymańskiego oraz Konrada Michalaka. Nic to jednak nie wniosło. W 79. minucie drugą żółtą kartką ukarany został Kownacki, a co więcej Bjarni Petersen dał prowadzenie Wyspom Owczym. Po dramatycznej końcówce Polakom udało się doprowadzić do wyrównania za sprawą Bartosza. Biało-Czerwoni pozostali na drugiej pozycji w grupie trzeciej.

Wyspy Owcze - Polska 2:2 (0:1)
Bramki: Olsen 51 (k), Petersen 80 - Kownacki 35 (k), Bartosz 90+4

Wyspy Owcze: Karstin Hansen - Erlendur Magnusson, Bjarni Petersen, Bartal Wardum, Ólavur Niclasen (82. Jákup V. Olsen) - Teit Jacobsen, Betuel Hansen (90. Ari Olsen), Hákun Edmundsson, Jákup B. Andreasen, Meinhard E. Olsen (86. Jóannes Bjartalíð) - Jákup L. Thomsen.

Polska: Tomasz Loska - Jakub Bartosz, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Robert Gumny - Patryk Dziczek, Jakub Piotrowski (62. Konrad Michalak), Szymon Żurkowski (75. Paweł Tomczyk), Bartosz Kapustka - Karol Świderski (62, 10. Sebastian Szymański), Dawid Kownacki.

Żółte kartki: Petersen, Hansen - Dziczek
Czerwona kartka za dwie żółte: Kownacki