El. ME U-21: Polska "młodzieżówka" ograła Danię!

Reprezentacja Polski do lat 21 niespodziewanie wygrała w Gdyni z Danią 3:1 w kolejnym meczu eliminacji ME U-21. Przez całe spotkanie to rywale nadawali ton boiskowym wydarzeniom, ale to podopieczni Czesława Michniewicza byli zabójczo skuteczni i zasłużenie odnieśli cenne zwycięstwo nad liderem grupy B!

To było niezwykle ważne spotkanie dla Polaków. Dania odniosła bowiem we wcześniejszych meczach komplet czterech zwycięstw i w przypadku porażki biało-czerwoni traciliby do rywali już siedem punktów. W tej potyczce gospodarze zagrali co prawda bez swoich liderów, Dawida Kownackiego i Bartosza Kapustki, ale pokonali faworyzowanych gości 3:1.

W porównaniu do niespodziewanie zremisowanego w piątek 2:2 w Thorshavn spotkania z Wyspami Owczymi trener Czesław Michniewicz dokonał pięciu zmian w podstawowym składzie. M.in. w bramce Kamil Grabara zastąpił Tomasza Loskę (to trzeci golkiper broniący w tych eliminacjach, między słupkami stanął wcześniej również Bartłomiej Drągowski).

Najlepszy w tych eliminacjach snajper biało-czerwonych, zdobywca pięciu bramek, pauzował za trzy żółte kartki. Natomiast Kapustka nabawił się urazu na rozgrzewce i tuż przed pierwszym gwizdkiem zastąpił go Sebastian Szymański.

Polacy całkowicie oddali pole Duńczykom, którzy przez większą część meczu rozgrywali piłkę na połowie przeciwnika. Już w drugiej minucie mogli oni objąć prowadzenie, ale świetnych okazji nie wykorzystali Kasper Dolberg i Marcus Ingvartsen, który w 12. minucie fatalnie również spudłował po zagraniu Mikkela Duelunda.

Nastawieni na grę z kontry biało-czerwoni czyhali na błędy rywali, których ci, a zwłaszcza ich bramkarz, się nie ustrzegli. W 14. minucie Daniel Iversen obronił jeszcze uderzenie Szymańskiego, ale za chwilę przepuścił piłkę pomiędzy nogami po strzale Konrada Michalaka.

W 24. minucie było już 2:0 dla podopiecznych Michniewicza. Tym razem nieporozumienie pomiędzy Victorem Nelssonem i Iversenem, który niepotrzebnie wyszedł z bramki, wykorzystał Paweł Tomczyk. Kolejną groźną kontrę gospodarze przeprowadzili w 38. minucie, ale tym razem uderzenie Tomczyka zostało zablokowane.

Druga połowa toczyła się według takiego samego schematu jak pierwsza część. Duńczycy atakowali, a Polacy umiejętnie się bronili. Przyjezdni mieli ogromną przewagę, jednak niewiele z niej wynikało. Jedynie w 68. minucie kontaktową bramkę mógł zdobyć Duelund, ale Grabara nie dał się zaskoczyć. W kilku innych sytuacjach golkipera Liverpoolu wyręczali ofiarnie blokujący uderzenia rywali obrońcy biało-czerwonych.

Tymczasem w 74. minucie Szymon Żurkowski strzałem zza pola karnego, też przy udziale Iversena, podwyższył prowadzenie. Wynik spotkania w doliczonym czasie ustalił Nikolai Laursen.

Kolejny eliminacyjny mecz czeka Polaków w przyszłym roku – 27 marca biało-czerwoni podejmą Litwę. Pozostałe cztery spotkania rozegrają we wrześniu i październiku.

Finałowy turniej odbędzie się w czerwcu 2019 roku we Włoszech i San Marino. Do mistrzostw awansują triumfatorzy dziewięciu grup, a poza tym cztery zespoły z najlepszym bilansem z drugich pozycji zagrają w barażach o pozostałe dwa miejsca. Udział w tym czempionacie mają już zapewniony piłkarze Italii.

Polska - Dania 3:1 (2:0)

Bramki: Michalak 15, Tomczyk 24, Żurkowski 74 - Laursen 90+1

Polska: Kamil Grabara – Robert Gumny, Paweł Bochniewicz, Mateusz Wieteska, Jan Bednarek, Jakub Bartosz – Sebastian Szymański (83. David Kopacz), Patryk Dziczek, Szymon Żurkowski (89. Jakub Piotrowski), Konrad Michalak - Paweł Tomczyk (71. Oskar Zawada).

Dania: Daniel Iversen – Asger Soerensen (52. Viktor Tranberg), Victor Nelsson, Jacob Rasmussen – Jacob Larsen, Jens Thomasen (68. Robert Skov), Mathias Jensen, Mads Pedersen (64. Nikolai Laursen) – Marcus Ingvartsen, Kasper Dolberg, Mikkel Duelund.

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji. Dzisiaj cieszymy się ze zwycięstwa!

Polska - Dania 3:1

90+1' Zamknął akcję na długim słupku Laursen i Duńczycy zmniejszają rozmiary porażki. Oby nie poszli za ciosem, mają już mało czasu.

Polska - Dania 3:0

90' Cztery minuty doliczone. Rzut rożny dla Danii.

89' Bruun Larsen uderzył minimalnie nad polską poprzeczką! Ostatnia zmiana w polskiej ekipie - za Żurkowskiego wchodzi Jakub Piotrowski.

88' Dobra interwencja Kamila Grabary po uderzeniu jednego z Duńczyków.

85' Dobra akcja Gumnego i przytomne podanie na lewą stronę pola karnego do Kopacza, ale uderzenie piłkarza BVB wylądowało... na aucie.

83' Schodzi z boiska Szymański, a w jego miejsce wchodzi David Kopacz.

Łapcie gola Żurkowskiego na 3:0.

80' Ależ zamieszanie w polskim polu karnym! Dwie próby strzałów Duńćzyków, ale obydwie zablokowane w ofiarny sposób przez polskich obrońców!

77' Piłka w rękach Grabary, który odważnie wyszedł do dośrodkowania.

75' Żurkowski w bardzo podobny sposób strzelił gola w ostatnim meczu Górnika Zabrze - otrzymał piłkę przed polem karnym, ułożył futbolówkę na lewej nodze i uderzył przy krótkim słupku nie do obrony!

74'GOOOOOLLLLL DLA POLSKI! SZYMON ŻURKOWSKI!!!

Polska - Dania 2:0

71' Jest też pierwsza zmiana w reprezentacji Polski - schodzi Tomczyk, a w jego miejsce Oskar Zawada.

69' Mieliśmy sporo szczęścia we własnym polu karnym, Grabara nerwowo interweniował, ale piłka nie wpada do siatki. Zmiana u naszych rywali - wchodzi Thomasen za Skova.

67' Świetnie powalczył Tomczyk na połowie Duńczyków i wymusił faul. Kradniemy sekundy.

65' Potężne uderzenie Jensena z dystansu, ale dobry metr nad poprzeczką.

63' Odważnie szarżował przed chwilą Żurkowski na połowie Duńczyków, ale powstrzymany w ostatniej fazie akcji. Po chwili dobra interwencja Wieteski przed naszym polem karnym.

61' Duńczykom nie brakuje cierpliwości w rozgrywaniu piłki, ale brakuje za to spokoju pod bramką Grabary.

59' Obok bramki uderza również z drugiej strony boiska Rasmussen.

58' Polacy po kilku minutach wybijania piłki, wreszcie się przy niej utrzymali i od razu było groźnie. Uderzenie Dziczka z dystansu przeleciało jednak wysoko nad bramką.

54' Ładna "klepka" Duńczyków w polskim polu karnym zakończona bardzo niecelnym strzałem Ingvartsena.

52' Kontuzja Soerensena. W jego miejsce Viktor Tranberg.

50' Atak pozycyjny Duńczyków. Po stracie piłki Polacy wyprowadzili kontratak. Wszystko zakończyło się niecelnym uderzeniem Gumnego.

47' Jeden z Duńczyków przedarł się lewą stroną boiska, jednak piłka wylądowała w rękach Grabary.

46' Zaczynamy drugą połowę.

Do przerwy prowadzimy z liderem grupy B dwoma bramkami. Jak na razie mamy znakomity wynik, oby nasza kadra była równie skuteczna po przerwie.

45' Dwie minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.

44' Tym razem Jensen trafia w mur.

43' I znowu faul tuż przed polem karnym! Praktycznie w tym samym miejscu co przed chwilą.

42' Jensen uderzył minimalnie obok słupka!

41' Rzut wolny dla reprezentacji Danii z około 20 metrów. Dolberg sprytnie wymusił faul i za chwilę będzie groźnie.

38' Polacy ruszyli z kontrą po rzucie rożnym! Duńćzyków było zdecydowanie więcej, ale Tomczykowi udało się oddać strzał z pola karnego. Rzut rożny dla Polaków.

38' Rzut rożny dla rywala po fantastycznym przerzucie Jensena i akcji w obronie Bartosza.

A to gol numer 2 autorstwa Tomczyka.

33' Polacy ograniczają się do wybijania piłki, tylko raz udało się przejąć futbolówkę, którą bardzo szybko stracił jednak Tomczyk.

30' I znowu bardzo długa akcja Duńćzyków, a Polacy czekali na rywala  na własnej połowie. W momencie, gdy goście próbowali przyspieszyć grę na lewym skrzydle świetnie zachował się Gumny, który przyblokował przeciwnika. Od bramki Grabara.

26' Minimalnie niecelne uderzenie Duelunda z dystansu.

24' Nieporozumienie pomiędzy obrońcą Nelssonem i bramkarzem Iversenem - ten pierwszy zbyt mocno podawał do golkipera, a Paweł Tomczyk dobił piłkę do pustej bramki!

24' Ale historia! MAMY DRUGIEGO GOLA!!!

Polska - Dania 1:0

22' Bardzo niecelne uderzenie Duelunda z dystansu.

20' Duńczycy bardzo długo utrzymują się przy piłce, ale w ostatnich minutach nie mogą się przebić się przez dobrze zorganizowaną polską defensywę.

Zobaczcie gola strzelonego przez Konrada Michalaka.

17' Dodajmy jeszcze, że kilkadziesiąt sekund przed golem Michalaka, świetną okazję zmarnował Sebastian Szymański.

15' Strzelcem bramki otwierającej wynik spotkania Konrad Michalak. Gracz wypożyczony do Wisły Płock z Legii dostał piłkę na prawej stronie, wszedł z nią w pole karne i uderzył między nogami bramkarza. Grają Duńczycy, a strzelają Polacy!

15' GOOOL DLA POLSKI!!!

Polska - Dania 0:0

12' Genialna akcja Duńczyków, ale sytuację sam na sam z Grabarą marnuje Ingvartsen.

10' Małe zamieszanie teraz na murawie stadionu w Gdyni, bowiem duńscy piłkarze zgłosili, że piłka, którą akurat grali jest niedopompowana. Z kolejną piłką też było coś nie tak i dopiero trzecia z futbolówek nadawała się do gry.

7' Niestety Polacy bardzo krótko utrzymują się przy piłce, to Duńczycy mają inicjatywę. Próbowaliśmy jednak szybkiej kontry, ale bramkarz reprezentacji Danii uprzedził pędzącego do długiej piłki Tomczyka.

4' Za linią boczną Mikkel Duelund, który dostał mocny cios w twarz piłką. Za chwilę bedzie już nadawał się do gry.

2' I od razu w pierwszej akcji Duńczycy zagrozili naszej bramce, Bartosz wybija z linii bramkowej uderzenie Pedersena. Dobitka Ingvartsena przechodzi obok słupka.

1' Mamy pierwszy gwizdek arbitra. Zaczynamy!

Kapitanem reprezentacji Polski będzie dziś gracz Górnika Zabrze - Szymon Żurkowski.

Początek spotkania Polska - Dania już za kilka chwil. Czas na hymny.

Co stało się kilka dni temu na Wyspach Owczych, gdzie niespodziewanie zremisowaliśmy 2:2? Szczegóły poniżej:

El. ME U-21: Blamaż Polaków! Zremisowali z... Wyspami Owczymi

Reprezentacja Polski U-21 zremisowała na Wyspach Owczych 2:2 w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Polacy przegrywali do 94. minuty, a gola na wagę punktu strzelił Jakub Bartosz. Podział punktu w meczu z takim rywalem można jednak uznać za porażkę. Wyspy Owcze miały być absolutnym outsiderem grupy trzeciej.

Tutaj szczegóły naszej transmisji w Polsacie Sport. Mecz komentują Mateusz Borek i Paweł Golański.

El. ME U-21: Polska - Dania. Transmisja w Polsacie Sport

W ramach eliminacji do mistrzostw Europy U-21, młodzieżowa reprezentacja Polski zmierzy się ze swoimi rówieśnikami z Danii. Przed podopiecznymi Czesława Michniewicza twardy orzech do zgryzienia, ponieważ Skandynawowie są jak dotąd niepokonani. Transmisja meczu Polska U-21 - Dania U-21 w Polsacie Sport.

A tutaj skład Duńczyków na dzisiejsze spotkanie:

PILNE!

Mamy już skład reprezentacji Polski, która jest dzisiaj osłabiona ze względu na absencję Dawida Kownackiego. W jego miejsce w pierwszym składzie pojawia się Paweł Tomczyk, ale to nie jedyna zmiana w jedenastce, na którą postawił Czesław Michniewicz.

Witamy w relacji na żywo ze spotkania, które będzie arcyważne w kontekście awansu na mistrzostwa Europy U-21 w 2019 roku.