KMŚ 2017: Czy ZAKSA awansuje z grupy śmierci?

Siatkówka
KMŚ 2017: Czy ZAKSA awansuje z grupy śmierci?
fot. PAP

Sarmayeh Bank, Cucine Lube Civitanova oraz Sada Cruzeiro – to rywale ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w fazie grupowej Klubowych Mistrzostw Świata siatkarzy. Nie bez przesady mówi się, że mistrzowie Polski trafili do grupy śmierci...

We wtorek 12 grudnia w Opolu ZAKSA rozpocznie rywalizację w Klubowych Mistrzostwach Świata. Dla ekipy z Kędzierzyna-Koźla to debiut w tego typu rozgrywkach. W fazie grupowej podopieczni Andrei Gardiniego trafili na  najlepszą drużynę Azji (Sarmayeh Bank z Iranu), mistrzów Włoch (Cucine Lube Civitanova) i obrońcę trofeum, najlepszą drużynę świata dwóch poprzednich sezonów (Sada Cruzeiro z Brazylii). Rywale wymagający, a awans do półfinałów wywalczą jedynie dwie czołowe drużyny...

 

Rywalizacja z czołowymi ekipami na świecie będzie dla mistrzów Polski dużym sprawdzianem. O ile dla ZAKSY to pierwszy turniej tego typu, to niektórzy zawodnicy, w tym Paweł Zatorski mogą pochwalić się doświadczeniem zdobywanym na parkietach KMŚ.

 

– Miałem okazję brać udział w tym turnieju dwa razy. Wspominam te rozgrywki jako możliwość spotkania się z najlepszymi zawodnikami na świecie. Sukcesy jakie tam odnosiliśmy, czyli srebro i brąz, wspominam bardzo dobrze. Te spotkania były dla mnie cennym doświadczeniem, podobnie jak gra przeciwko takim nazwiskom jak Kazijski, Juantorena czy Stokr. Mam nadzieję, że to zaprocentuje również na turnieju który mamy w tej chwili – o swoich doświadczeniach i cennych wnioskach powiedział libero ZAKSY.

 

Już w fazie grupowej ZAKSA zmierzy się ze wspomnianym wcześniej Juantoreną. Drugiego dnia rywalizacji mistrzowie Polski podejmą bowiem czołową ekipą Italii, aktualnego mistrza Półwyspu Apenińskiego – Cucine Lube Civitanova. Obecny sezon ligowy potwierdza dobrą dyspozycję Włochów. Po udanym poprzednim sezonie w ekipie z Italii doszło do kluczowej zmiany na stanowisku szkoleniowca, z zespołem rozstał się pracujący z reprezentacją Włoch Gianlorenzo Blengini, posadę pierwszego szkoleniowca objął Giampaolo Medei. Ekipa pod wodzą trenera Medei radzi sobie równie dobrze, po 11 rozegranych spotkaniach z dorobkiem 29 punktów biancorossi utrzymują się w czołówce włoskiej Serie A. W ostatnim spotkaniu szkoleniowiec pozwolił odpocząć liderowi swojego zespołu, nawet bez Juantoreny Lube wygrało. W ocenie tego rywala statystyk ZAKSY zwrócił uwagę na kluczowe postaci biancorossich.

 

– Grają tam tacy siatkarze jak Juantorena czy Sokołow, na rozegraniu mamy Christensona, Cucine Lube Civitanova to drużyna naszpikowana gwiazdami. To na pewno będzie bardzo interesujący mecz. Patrząc na grę to myślę, że prezentują styl gry podobny do naszego – podkreślił Ivo Wagner.

 

Zanim nasz zespół sprawdzi się w konfrontacji z ekipą z Włoch ZAKSA w swoim pierwszym meczu fazy grupowej zagra z Sarmayeh Bank VC. Pierwszy zespół, z jakim przyjdzie zmierzyć się drużynie Andrei Gardiniego to nie tylko mistrz Iranu, ale również mistrz Azji. Drużyna, która na rodzimym podwórku nie ma sobie równych. Po drugiej stronie siatki zobaczymy również wielokrotnego reprezentanta Polski i byłego zawodnika ZAKSY (2007–08) – rozgrywającego Łukasza Żygadło.

 

– Tak naprawdę jest to reprezentacja Iranu wzmocniona Łukaszem Żygadło. Możemy spodziewać się ciekawego meczu, bo już mecze reprezentacyjne z Iranem zawsze były intensywne, nie brakowało wymiany zdań pod siatką. Myślę że jest to dobry mecz na rozpoczęcie – stwierdził Iwo Wagner.

 

Trzeciego dnia rywalizacji w Opolu mistrzów Polski czeka wyjątkowo trudne zadanie. W swoim ostatnim meczu fazy grupowej ZAKSA zmierzy się bowiem z mistrzem Brazylii. Sada Cruzeiro to również trzykrotny zwycięzca Klubowych Mistrzostw Świata, a więc zespół który będzie bronił tytułu najlepszej drużyny na świecie. Oceniając grę i możliwości tego rywala Iwo Wagner zwrócił uwagę na to, że Brazylijczycy grają najmniej szybką siatkówkę spośród ekip, z jakimi przyjdzie zmierzyć się ZAKSIE w fazie grupowej.

 

– Grają tam tacy zawodnicy jak Uriarte, Leal, czy Filipe na przyjęciu. Sada Cruzeiro to zespół, którego średnia wzrostu wynosi 2 metry. Prezentują typowo siłową siatkówkę, nie próbują przyspieszać gry – podsumował statystyk ZAKSY.

 

Mecze ZAKSY w fazie grupowej KMŚ 2017:

 

2017-12-12: Sarmayeh Bank (Opole, wtorek – godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)

2017-12-13: Cucine Lube Civitanova (Opole, środa – godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)

2017-12-14: Sada Cruizero (Opole, czwartek – godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

RM, Polsat Sport, zaksa.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie