Piłka nożna

Probierz znów dał show! Na konferencji "bawił...

Obydwaj nie pałają do siebie sympatią. Konflikt zaczął się w 2012 roku, gdy Probierz był trenerem Wisły, a Sobolewski jego zawodnikiem. Od tego czasu nie podają sobie ręki. Szkoleniowiec "Pasów", zapytany czy tym razem przywita się z Sobolewskim uchylił się od odpowiedzi, ale stwierdził: „Mario Puzo napisał książkę, w której zaznaczył, że najważniejsza w życiu jest lojalność".

 

Poproszony jednak o komentarz do ostatniej roszady na ławce trenerskiej Wisły odparł: - Zmiana trenera u rywala jest zawsze jakimś znakiem zapytania. Zaskoczeniem było nie tylko zwolnienie, ale też kierunek, z jakiego został wybrany zastępca (Hiszpan Joan Carrillo przejmie Wisłę 1 stycznia, a w dwóch ostatnich meczach zespół tymczasowo poprowadzi Sobolewski). Mają legendę klubu u siebie. Po to Sobolewski robi wszystkie kursy, by kiedyś na niego postawić – powiedział Probierz.

 

Szkoleniowiec "Pasów" odniósł się także do sytuacji w polskiej ekstraklasie, w której bardzo łatwo zmienia się szkoleniowców. - Nasza piłka zaczyna być śmieszna. My trenerzy powinniśmy podpisać kontrakt, z jakąś firmą produkującą walizki, bo musimy je mieć przy sobie na każdym kroku. Dzisiaj przeczytałem, że posada Maćka Bartoszka w Bruk-Becie jest zagrożona. To są jakieś kpiny – stwierdził.

 

Probierz uważa, że spory wpływ na przebieg derbów może mieć praca arbitra. Poprzednie spotkanie na stadionie Wisły jego zespół kończył w dziesiątkę, gdyż dwie żółte kartki otrzymał Kamil Pestka. - Ważne, żeby sędzia wiedział, że derby to derby. Aby nie było tak, że Sadlok może faulować osiem razy, a nasz dwa razy i dostaje kartki – zaapelował.

 

Sytuacja kadrowa Cracovii nie jest zła. Do normalnych treningów wrócił Sergei Zejnov, natomiast pod znakiem zapytania stoi występ Miroslava Covili. - Robimy wszystko, żeby zagrał i zobaczymy co z tego wyjdzie – zapowiedział Probierz, który nawiązał też do ostatnich derbów z Wisłą w Centralnej Lidze Juniorów, które Cracovia wygrała 6:2. - Trzeba zachować mądrość i spokój umysłu. Jak pokazały derby w CLJ, bardzo ważne jest podejście. Nasza młodzież dała pokaz siły, chcemy też zaprezentować się w taki sposób – zadeklarował.

 

Derby Krakowa to najdłuższa w Polsce rywalizacja pomiędzy dwoma klubami z tego samego miasta. Pierwsze odnotowane spotkanie pomiędzy Cracovią i Wisłą rozegrano 20 września 1908 roku i zakończyło się remisem 1:1. Środowy mecz będzie 195. konfrontacją pomiędzy "Pasami" i "Białą Gwiazdą", choć część statystyków podaje inną liczbę. 86 razy wygrywała Wisła, 63 Cracovia, a 45-krotnie był remis. Na poziomie ekstraklasy obydwa zespoły rozegrały 75 meczów. 31 z nich zakończyło się wygraną Wisły, 22 Cracovii, a 22 razy padł wynik remisowy.

 

W ostatnich derbach rozegranych 17 sierpnia tego roku górą była "Biała Gwiazda", która pokonała u siebie "Pasy" 2:1. Wisła na wyjazdową wygraną na stadionie przy ul. Kałuży czeka od 5 listopada 2010 roku.

 

Po 19 kolejkach Cracovia zajmowała 12. miejsce w tabeli z dorobkiem 19 punktów. Wisła była ósma i miała o dziewięć punktów więcej.