Ponitka lepszy od Waczyńskiego w "polskim meczu"

Iberostar Teneryfa z Mateuszem Ponitką pokonał Unicaję Malaga Adama Waczyńskiego 81:77 w 12. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy koszykarzy. Obydwaj reprezentanci Polski nie zaliczą tego spotkania do udanych. Pierwszy zdobył cztery, a drugi dwa punkty.

W spotkaniu otwierającym przedświąteczną serię gier spotkały się drużyny, które triumfowały w minionym sezonie w europejskich rozgrywkach (gospodarze zwyciężyli Lidze Mistrzów FIBA, a goście z Malagi w EuroCup) i sąsiadujące ze sobą w środku tabeli z identycznym dorobkiem (6 zwycięstw - 5 porażek).

Naprzeciw siebie, w pierwszych piątkach zespołów, stanęli dwaj czołowi polscy koszykarze: najlepszy debiutant w lidze ACB Mateusz Ponitka, prowadzący w klasyfikacji najskuteczniejszych w rzutach za dwa punkty i Adam Waczyński - najcelniej rzucający za trzy w lidze hiszpańskiej (jego wskaźnik - 54,8 procent był po 11 kolejkach najwyższy w lidze w ostatnich 15 latach).

Obydwaj nie poprawili swoich statystyk. Występ Ponitki przeciwko Unicai nie był pewny ze względu na uraz kolana. W przegranym środowym meczu z Ventspilsem (65:71) w Lidze Mistrzów FIBA Polak grał tylko pięć minut, nie zdobywając punktu. W sobotę wyszedł jednak na boisko. Przebywał na parkiecie 18 minut, trafił dwa z siedmiu rzutów za dwa punkty, miał trzy zbiórki, raz został zablokowany.

Najskuteczniejsi w drużynie trenera Fotiosa Katsikarisa, który od momentu przejęcia zespołu z Teneryfy wygrał w lidze trzeci kolejny mecz, byli Amerykanin Mike Tobey i Grek Konstantinos Vasileiadis - po 11 pkt.

Waczyński grał 21 minut, trafił jedną z trzech prób za dwa i spudłował jedną za trzy punkty, miał dwie zbiórki i trzy asysty.

Liderem Unicai był amerykański środkowy James Augustine - 15 pkt i pięć zbiórek.

W niedzielę w południe odbędą się drugie w tej kolejce "polskie derby" w hiszpańskiej ekstraklasie - Joventut Badalona, w którym występuje Tomasz Gielo spotka się z Tecnycontą Saragossa Michała Michalaka. Wieczorem natomiast Morabanc Andora Przemysława Karnowskiego zmierzy się z Baskonią Vitoria.

W tabeli prowadzi Real Madryt (10-1). Iberostar (7-5) jest ósmy, Unicaja (6-6) dziewiąta, Morabanc (5-6) dziesiąty, Tecnyconta (4-7) zajmuje 14. lokatę, a Joventut (3-7, jeden mecz zaległy) jest 15. w 18-zespołowej lidze