PŚ w kombinacji norweskiej: Słowiok, Kupczak i Cieślar w Val di Fiemme

Zimowe
PŚ w kombinacji norweskiej: Słowiok, Kupczak i Cieślar w Val di Fiemme
fot. PAP

Trener kadry narodowej kombinatorów norweskich Danny Winkelmann zdecydował, że w kolejnych zawodach Pucharu Świata w Val di Fiemme Polskę reprezentować będą Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak i Adam Cieślar.

Światowa czołówka w kombinacji norweskiej, po dłuższej przerwie spowodowanej odwołaniem ze względu na warunki atmosferyczne zawodów w estońskim Otepaeae, powraca do rywalizacji o punkty PŚ.

 

Kolejna impreza cyklu rozegrana zostanie we włoskiej miejscowości Val di Fiemme w dniach 11-14 stycznia. Niemiecki trener reprezentacji Danny Winkelmann powołał na zawody trenujących w AZS AWF Katowice Słowioka, Kupczaka i Cieślara.

 

Po odwołaniu imprezy PŚ w Otepaeae Polacy startowali w ubiegłym tygodniu w Pucharze Kontynentalnym w niemieckim Klingenthal.

 

"Najlepiej spisał się tam Słowiok, który dwukrotnie zajął trzecie miejsce. Bardzo dobrą formę zaprezentował w biegach na 10 km, plasując się dwukrotnie na czwartej pozycji. Cieślar, który w biegu był trzeci i piąty, szuka dobrej dyspozycji skokowej. Oddaje jeden dobry i drugi nieco gorszy. Przeziębienie spowodowało, że w biegach dwukrotnie na 10 km i raz na 5 km nie wystąpił Kupczak" - powiedział PAP Tomasz Pochwała, asystent Winkelmanna.

 

Jego zdaniem w zespole nie ma hurraoptymizmu. Trener uważa, że szczyt formy przyjdzie w Pjongczangu.

 

Jako pierwsi w środę rano wyruszą do Włoch asystenci trenera Piotr Śliwka i Tomisław Tajner. Zawodnicy dojadą później z fizjoterapeutą Danielem Hankusem, ponieważ rano czeka ich jeszcze trening siłowy.

 

Do Val di Fiemme udadzą się również trener główny Winkelmann oraz serwismen Bjoern Schneider. Rywalizacja w najbliższy weekend podzielona została na cztery dni. W czwartek rozegrane zostaną kwalifikacje, w piątek oraz w niedzielę odbędą się zawody indywidualne, natomiast w sobotę po raz pierwszy w tym sezonie kombinatorzy powalczą w sprincie drużynowym.

 

Po rywalizacji we Włoszech zawodnicy powrócą do kraju samolotem, natomiast serwis prosto z włoskiego Val di Fiemme uda się do do Francji na kolejne imprezy PŚ.

 

Trener Winkelmann zdecydował, że do trójki Słowiok, Kupczak i Cieślar dołączy Wojciech Marusarz, który zadebiutuje w Pucharze Świata. Reprezentant AZS Zakopane otrzymał od szkoleniowca szansę startu po bardzo dobrych wynikach, które osiągnął w ostatnich tygodniach. Marusarz wystartuje we Francji w rywalizacji drużynowej, zastępując Pawła Twardosza, który tworzył czwórkę w pierwszych zawodach sezonu w Lillehammer razem z Cieślarem, Słowiokiem i Kupczakiem.

 

W dotychczasowych zawodach pucharowych punkty spośród Polaków zdobyli Kupczak i Słowiok. Pierwszy(lokaty 13., 28., 30.) plasuje się na 35. miejscu w klasyfikacji generalnej mając 24 pkt. W koreańskich igrzyskach prawo startu ma 55 zawodników, a ostateczna lista powstanie po podliczeniu punktów, także z ostatniego okresu poprzedniego sezonu.

 

Z kolei pięć punktów otrzymanych za 26. lokatę w fińskim Kuusamo (25 listopada) plasuje Słowioka w stawce na 46. miejscu. Punktowało dotychczas 49 zawodników.

 

W klasyfikacji generalnej PŚ po sześciu zawodach na czele znajduje się Norweg Jan Schmid. Ma 333 punkty i o 32 wyprzedza rodaka Espena Andersena oraz o 49 Japończyka Akito Watabe.

 

Mistrz olimpijski z Soczi 2014 na skoczni normalnej Niemiec Eric Frenzel ze stratą 115 punktów jest ósmy. Złoty medalista tych samych igrzysk na dużej skoczni, Norweg Joergen Graabak zdobył dotychczas 224 pkt i plasuje się na szóstej pozycji.

 

W jedynym konkursie drużynowym rozegranym 2 grudnia na olimpijskich obiektach w norweskim Lillehammer Adam Cieślar, Paweł Twardosz, Szczepan Kupczak i Paweł Słowiok uplasowali się na dziesiątym miejscu. Triumfowali Norwegowie przed Niemcami, Francuzami, Finami, Japończykami, Austriakami, Włochami, Czechami i Amerykanami. Biało-czerwoni zdołali wyprzedzili jedynie Rosjan i Słoweńców.

 

Program zawodów w Val di Fiemme:

 

11.1.2018 (czwartek)

9.00 - oficjalny trening (1 seria)

10.00 - kwalifikacje

12.1.2018 (piątek)

8.30 - seria próbna

9.30 - seria skoków

13.30 - bieg na 10 km

13.1.2018 (sobota) - Team Sprint

9.00 - seria próbna

10.00 - seria skoków

15.45 - bieg 2 x 7,5 km

14.01.2018(niedziela)

8.45 - seria próbna/kwalifikacje

10.00 - seria skoków

13.45 - bieg na 10 km

11.1.2018 (czwartek)

9.00 - oficjalny trening (1 seria)

10.00 - kwalifikacje

12.1.2018 (piątek)

8.30 - seria próbna

9.30 - seria skoków

13.30 - bieg na 10 km

13.1.2018 (sobota) - Team Sprint

9.00 - seria próbna

10.00 - seria skoków

15.45 - bieg 2 x 7,5 km

14.01.2018(niedziela)

8.45 - seria próbna/kwalifikacje

10.00 - seria skoków

13.45 - bieg na 10 km

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie