ME w łyżwiarstwie figurowym: sześcioro Polaków na starcie w Moskwie

Zimowe
ME w łyżwiarstwie figurowym: sześcioro Polaków na starcie w Moskwie
fot. PAP

Sześcioro Polaków wystąpi w rozpoczynających się w środę w Moskwie mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Na starcie pojawią się m.in. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew - para taneczna, która rywalizowała będzie w Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang.

Drugą polską parą w konkurencji tańców na lodzie będą Justyna Plutowska i Jeremie Flemin. W rywalizacji solistek zaprezentuje się 19-letnia Elżbieta Gabryszak, a wśród solistów Igor Rezniczenko.

Rok temu w Ostrawie polska para taneczna zajęła 8. miejsce, co jest najlepszym osiągnięciem w karierze 22-latki i 24-latka. Ceremonia otwarcia europejskiego czempionatu w Moskwie zaplanowana jest na środę na godzinę 18.00

- Przede wszystkim chcemy pojechać bezbłędne programy, bez większych potknięć i nieczystych kroków. To dla nas najważniejsze przed igrzyskami, żeby zanotować jak najwięcej bezbłędnych przejazdów. Ostatnie przygotowania przebiegły bardzo spokojnie, bez większych komplikacji - powiedziała Kaliszek.

Łyżwiarka dodała, ME są jedną z najważniejszych imprez w kalendarzu jej i Spodyriewa w 2018 roku. "Traktujemy ten start nawet nie jako próbę przedolimpijską, ale jedne z najistotniejszych zawodów w sezonie" - dodała.

- W tym roku będzie bardzo ciężko o poprawienie miejsca z ME 2017. Konkurencja jest dużo silniejsza. Mamy nadzieję, że my również, ale po poprzednich startach już wiemy, że obecnie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Będziemy starali się utrzymać na swoim miejscu, być w pierwszej dziesiątce - podkreśliła Kaliszek.

Tegoroczne programy pary są znów bardzo energiczne i żywiołowe.

- Postawiliśmy na taniec. Nasz program dowolny jest bardzo rytmiczny, oparty na tanecznej muzyce. Chcemy pokazać w swoich przejazdach jak najwięcej radości. To dla nas najważniejsze. Program krótki złożony jest z latynoamerykańskich rytmów. Stawiamy więc na to, co jest bliskie naszej naturze - stwierdziła zawodniczka klubu Axel Toruń.

Przed rokiem sześć (dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe) z dwunastu możliwych do zdobycia medali ME 2017 przypadło reprezentantom Rosji.

W dotychczasowych startach Polacy wywalczyli w ME siedem medali - trzy srebrne i cztery brązowe. Po raz ostatni stanęli na podium stanęli w Warszawie w 2007 roku w parach sportowych Dorota i Mariusz Siudkowie, plasując się na trzecim miejscu.

Przed rokiem złote medale zdobyli Hiszpan Javier Fernandez wśród solistów oraz Rosjanka Jewgienija Miedwiediewa w gronie solistek. Najlepsi w konkurencji par tanecznych okazali się reprezentanci Francji Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron, a w parach sportowych Rosjanie Jewgienia Tarasowa i Władimir Morozow.

Soliści w ME rywalizują od 1891 roku. Pierwsze trzy miejsca zajęli wówczas reprezentanci Niemiec. Wygrał Oskar Uhlig. Zmagania najlepszych łyżwiarzy Starego Kontynentu wśród solistek i par sportowych rozgrywane są od 1930 roku, a w konkurencji par tanecznych od 1954 roku.

mt, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie