PŚ w Zakopanem: Pogoda powodem do zmartwień dla organizatorów

Inne
PŚ w Zakopanem: Pogoda powodem do zmartwień dla organizatorów
fot. PAP

Wiatr halny może nawet uniemożliwić przeprowadzenie piątkowych kwalifikacji do konkursu indywidualnego Pucharu Świata w skokach narciarskich - powiedział kierownik zakopiańskiej Stacji Hydrolologiczno-Meteorologicznej IMGW-PIB Michał Furmanek.

W stolicy polskich Tatr mają zostać rozegrane dwa konkursy - w sobotę drużynowy, a w niedzielę indywidualny. - Wiatr halny pojawi się już w nocy z czwartku na piątek. Wysoko w górach osiągnie prędkość do 100, a w Zakopanem do 65 km/h (odpowiednio: 36 i 18 m/s). Ten wiatr może uniemożliwić przeprowadzenie kwalifikacji, ponieważ utrzyma się do godzin popołudniowych. Dopiero pod wieczór nieco osłabnie i zmieni kierunek na zachodni - przekazał Furmanek.

 

W sobotę ma wprawdzie być trochę lepiej, jednak okresowo pojawiać się będą silniejsze porywy. "Mogące jeszcze niestety osiągać 20-30 km/h (5-7 m/s). W niedzielę prognozy są już korzystniejsze, wiejący tym razem z północnego zachodu wiatr będzie zdecydowanie słabszy" - zapewnił kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej.

 

Skoczkowie nie powinni natomiast narzekać na warunki śniegowe. - Temperatura będzie wprawdzie dochodziła do pięciu stopni, jednak śnieg będzie już zsiadły i odpowiednio przekrystalizowany. No i nie powinny występować opady - podsumował Furmanek.

 

Andrzej Kozak, prezes organizującego zawody Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, powiedział, że w Zakopanem wystartuje mniejsza liczba skoczków niż to pierwotnie planowano. - We wtorek wieczorem przyjazd odwołały ekipy Włoch, Kanady i Finlandii. Na dzień dzisiejszy mamy zameldowane 12 zespołów, czyli w sumie 61 skoczków - wyliczył.

 

Wielka Krokiew jest już w pełni gotowa do zawodów. - Pogoda wprawdzie kaprysi, jednak nasza skocznia jest obecnie - można powiedzieć - perfekcyjna. Mamy lodowy rozbieg, a to bez względu np. na temperaturę powietrza gwarantuje stabilne warunki najazdu. Jeżeli natomiast chodzi o zeskok, to ekipa od lat pracująca pod kierunkiem Jana Kowala, byłego skoczka, a obecnie doświadczonego specjalisty w zakresie przygotowania obiektu, na pewno stanie na wysokości zadania - zapewnił prezes TZN.

 

Organizatorzy spodziewają się wielotysięcznej rzeszy kibiców. - Bilety były wyprzedane już jesienią, została jedynie niewielka ilość na kwalifikacje. Nie licząc więc piątku, konkursy z trybun oglądać będzie po blisko 24 tysiące osób, a wokół skoczni, podobnie jak w latach ubiegłych, pojawi się pewnie kolejne 10-15 tysięcy - ocenił.

 

Sukcesy polskich skoczków, z Kamilem Stochem na czele, sprawiły, że w sprzedaży pojawiły wejściówki w cenach zdecydowanie wyższych niż ta nominalna. Tatrzański Związek Narciarski zgłosił ten proceder do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem. Nie powinno być jednak tzw. podróbek. - Bilety mamy tak zabezpieczone, że praktycznie nie ma takiej możliwości - zaznaczył Kozak.

 

Zakopiańską edycję PŚ w skokach zapoczątkuje piątkowy trening, który jest zaplanowany na godz. 16. Kwalifikacje mają się rozpocząć dwie godziny później. Pierwsze serie konkursowe w sobotę i niedzielę mają się rozpocząć o godz. 16.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze