Nanga Parbat: Odmrożenia czwartego stopnia u Revol. Grozi jej amputacja

Inne
Nanga Parbat: Odmrożenia czwartego stopnia u Revol. Grozi jej amputacja
fot. PAP/EPA

We francuskiej telewizji pojawił się reportaż o himalaistce Elisabeth Revol, która została cudem ocalona przez grupę ratowników po zdobyciu szczytu Nanga Parbat (8126 m). Jak się okazało kobieta ma groźne odmrożenia kończyn. Lekarze nie wykluczają, że Francuzce grozi amputacja.

Revol po morderczej walce o przetrwanie w Himalajach została uratowana. Chwil spędzonych w oczekiwaniu na pomoc jednak na pewno nie zapomni. Oprócz bolesnych wspomnień i utraty partnera, Tomasza Mackiewicza, zostały jej jeszcze potężne odmrożenia, które mogą doprowadzić do najgorszego. U kobiety stwierdzono odmrożenia czwartego, a zarazem najwyższego, stopnia u stóp. Nieco lepiej sytuacja wygląda na dłoniach.

Lekarze na obecną chwilę nie są w stanie zapewnić, że uda się uratować zdrowie Revol. Niewykluczone, że będą oni zmuszeni przeprowadzić amputację.

 

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

 

25 stycznia Revol i Mackiewicz byli na Nanga Parbat na wysokości około 8000 m i - według niektórych źródeł - stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczasowych zdobywców, nieznacznie przekraczająca 300 osób.

Pod względem wypadków śmiertelnych "Naga Góra" zajmuje niechlubne, drugie miejsce, za K2 (8611 m). Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Próby zdobycia wierzchołka w latach 1895–1950 pochłonęły 31 ofiar, a od 1953 roku drugie tyle. W środowisku alpinistów Nanga Parbat nazywana jest "zabójczą górą". Posiada największą wysokość względną na świecie - około 7000 m. Baza główna po stronie północnej znajduje się około 3600 m n.p.m i jest najniżej położoną ze wszystkich baz pod ośmiotysięcznikami.

Fragment poruszającego reportażu poniżej.

 

CM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze