Pjongczang 2018: Przewodniczący MKOl niósł pochodnię z ogniem olimpijskim

Zimowe
Pjongczang 2018: Przewodniczący MKOl niósł pochodnię z ogniem olimpijskim
fot. PAP

Przewodniczący MKOl Thomas Bach w piątek rano czasu lokalnego wziął udział w sztafecie z ogniem olimpijskim, od którego wieczorem zostanie zapalony znicz zimowych igrzysk w Pjongczangu. "To będzie wspaniała impreza" - zapewnił Niemiec.

Bach, mistrz olimpijski we florecie w drużynie z 1976 roku, niósł ogień w okolicach hotelu, w którym mieszkają najważniejsi oficjele i działacze MKOl. Ubrany jak każdy inny członek sztafety przejął pochodnię od nastolatka z Korei, którego zaprosił na późniejszą ceremonią otwarcia igrzysk. Przy 10-stopniowym mrozie przebiegł kilkadziesiąt metrów, po czym przekazał ją Miroslavowi Lacjakowi, przewodniczącemu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

"Odczuwam wielkie napięcie, wielkie oczekiwanie. To będzie wspaniała impreza" - powiedział Bach dziennikarzom.

 

W piątek wieczorem czasu lokalnego ogień, wzniecony 24 października tradycyjnie w starożytnej Olimpii, zakończy swoją 100-dniową podróż przez Koreę Południową na stadionie olimpijskim w Pjongczangu.

 

W sztafecie, której motto brzmi "Niech wszyscy błyszczą", wzięło udział ok. 7500 osób, które pokonały łącznie 2018 km. Gościła w dziewięciu prowincjach i ośmiu głównych miastach kraju-gospodarza. Transportowana była m.in. przez roboty, kolejkę linową, lokomotywy parowe i kolejkę tyrolską.

 

Pjongczang zostało wybrane na organizatora tegorocznych igrzysk w 2011 roku, przy trzecim podejściu. Na początku przygotowania przebiegały z problemami, a opóźnienia wynikały głównie z problemów finansowych i zmian w kierownictwie projektu. Ostatecznie Koreańczycy zdążyli ze wszystkim na długo przed rozpoczęciem zawodów.

 

"Jestem przekonany, że Korea Płd. zaprezentuje się z jak najlepszej strony, pokaże ogrom swojej kultury i powita cały świat na wielkim festiwalu sportu i radości, który przygotowała. Chciałbym, aby te igrzyska zostały zapamiętane jako wielkie święto ludzkości. To jest nasze przesłanie" - podkreślił Bach.

 

Krótko rozmawiał też z szefem Komitetu Organizacyjnego Lee Hee-beomem, który również wziął udział w sztafecie.

 

"W końcu przyszedł ten moment. Czas zacząć. Startujemy dziś wieczorem po siedmiu długich latach" - powiedział Lee.

 

Zwrócił uwagę, że już na wstępie "niebiosa są nam przychylne". "Podczas ceremonii otwarcia ma być cieplej niż jeszcze niedawno się wydawało" - poinformował.

 

W ostatnich dniach temperatura w Pjongczangu spadła nawet do minus 21 stopni Celsjusza, co przyprawiało organizatorów o ból głowy, m.in. dlatego, że ceremonia otwarcia odbędzie się pod gołym niebem. Ostatnie prognozy wskazują jednak, że w piątkowy wieczór tak mroźno nie będzie.

 

"Jesteśmy gotowi i czekamy na otwarcia oraz udane igrzyska" - podsumował Lee.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze