Pjongczang 2018: Prezydent Białorusi wściekły na sędziów!

Zimowe
Pjongczang 2018: Prezydent Białorusi wściekły na sędziów!
fot. PAP/EPA

Alaksandr Łukaszenka skrytykował w niedzielę decyzję sędziów, w wyniku której Białorusin Anton Kusznir nie dostał się do finału olimpijskich zawodów w narciarstwie dowolnym. Prezydent skierował skargę do przewodniczącego MKOl, a instytucję tę nazwał "sennym politycznym królestwem".

„Powiem wam otwarcie, jak człowiek, który trochę się na tym zna, że oni po prostu wyrzucili głównego konkurenta z finału” – oświadczył Łukaszenka.

Złoty medalista z Soczi (2014) Kusznir nie awansował do finału w skokach akrobatycznych w Pjongczangu. W sobotę w pierwszej rundzie kwalifikacji był jedenasty, w drugiej - siódmy i do awansu zabrakło mu jedynie 0,45 pkt.

Łukaszenka stwierdził, że sędziowali przedstawiciele krajów, z którymi Białoruś konkuruje – Szwajcarii, Chin i Rosji.

„Wszyscy przepchnęli swoich sportowców. Wiedzieli, że jeśli Kusznir trafi do finału, to wszyscy będą mieli przerąbane. I znowu Białorusini mogą mieć dwa medale, jak ostatnio” – mówił prezydent.

„Nikt z trenerów nie zrozumiał, co takiego Kusznir zrobił źle. I on sam też. Niestety, nie ma procedury zaskarżenia ocen arbitrów” – stwierdził polityk.

„Musiałem w nocy postawić na nogi całe MSZ, zaangażować naszą ambasadę w Korei. Natychmiast wysłałem rządowy telegram do (Thomasa) Bacha; napisałem, co myślę, w łagodnej formie” – poinformował białoruski prezydent.

Zdaniem Łukaszenki MKOl stał się upolitycznioną organizacją, która rozdaje medale według siły politycznej poszczególnych państw.

„Myślę, że trzeba tę rozmowę i inne (...) przenieść na forum MKOl. Muszę się tam wybrać, by nieco rozruszać to senne królestwo. Za dobrze im się żyje” – ocenił. Dodał, że będąc szefem Narodowego Komitetu Olimpijskiego Białorusi od dwóch dekad, nigdy nie był na sesji MKOl.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze