Wyprawa na Everest w 40-lecie zdobycia szczytu przez Rutkiewicz

Inne
Wyprawa na Everest w 40-lecie zdobycia szczytu przez Rutkiewicz
fot. PAP

Czterdziestą rocznicę pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest (8848 m), którego dokonała Wanda Rutkiewicz, pasjonaci wspinaczki zamierzają uczcić wniesieniem biało-czerwonej flagi na szczyt najwyższej góry Ziemi.

- Tak się składa, że ta rocznica wypada akurat w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodłegłości - podkreślił organizator Polish Everest Expedition 2018 Zbigniew Bąk. Jak dodał, biało-czerwoną flagę przekazał ekipie w poniedziałek podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Pochodzący z Warszawy 45-letni Bąk poinformował również, że uczestnicy wyprawy realizować będą projekt zdobycia "Korony Ziemi" czyli wejścia na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Ostateczny skład ekspedycji zostanie ustalony na początku marca.

Rutkiewicz, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu, 16 października 1978 roku stanęła na szczycie Everestu jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Europejka. Zaginęła 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi (8586 m).

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie