Zmarł trener i współtwórca lekkoatletycznego Wunderteamu

Inne
Zmarł trener i współtwórca lekkoatletycznego Wunderteamu
fot. PAP

W wieku 86 lat w Meksyku zmarł Tadeusz Kępka, trener i jeden z twórców potęgi słynnego Wunderteamu - poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Kępka urodził się 27 marca 1932 roku w Warszawie. Specjalizował się w trenowaniu biegaczy długodystansowych, a współpracował m.in. ze Zdzisławem Krzyszkowiakiem. Jako swojego nauczyciela wskazywał Jana Mulaka.

 

Był w gronie ósemki trenerów, którzy w 1966 roku wyjechali do Meksyku i na zaproszenie tamtejszego komitetu olimpijskiego zajmowali się przygotowaniami zawodników z tego kraju do igrzysk w 1968 roku. Po tej imprezie przedłużono umowę z Kępką i Jerzym Hausleberem.

 

Wśród osiągnięć Kępki jako szkoleniowca zawodników z tego kraju można zaliczyć m.in. rekordy świata Arturo Barriosa (10 000 m) i Dionicia Cerona (półmaraton). Jego podopieczni zdobyli medale mistrzostw świata, medale imprez kontynentalnych oraz panamerykańskich.

 

Przed mistrzostwami Europy w 1978 roku wsparł merytorycznie polską kadrę długodystansowców. Współpracował w Meksyku także m.in. z Bronisławem Malinowskim, który w Meksyku przygotowywał się do startu w igrzyskach w Moskwie.

 

Kępka wielokrotnie bywał w Polsce, prowadził m.in. warsztaty szkoleniowe organizowane przez PZLA. Został odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – nadawanym cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze