Pjongczang 2018: Jedenasty medal Wuest

Panczenistka Ireen Wuest zdobyła w środę w Pjongczangu 11. medal olimpijski w karierze. Wraz z koleżankami z holenderskiej drużyny: Marrit Leenstrą, Antoinette de Jong i Lotte van Beek wywalczyła srebrny krążek. "Pomarańczowe" w finale przegrały z Japonkami.

Wuest w dorobku ma pięć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy medal, a w zestawieniu multimedalistów zajmuje siódme miejsce.

Liderem jest norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen, który w latach 1998-2014 wywalczył 13 medali (8-4-1), częściej stawała na podium jego rodaczka biegaczka narciarska Marit Bjoregen. Niespełna 38-letnia zawodniczka w środę zdobyła 14. krążek w karierze - w historii zimowych igrzysk nikt nie ma ich więcej. Bjoergen zajmuje jednak trzecie miejsce w klasyfikacji, ponieważ na najwyższym stopniu podium stawała siedem razy. Ośmiokrotnie hymn odegrano na cześć Bjoerndalena oraz norweskiego biegacza Bjoerna Daehliego.

W Pjongczangu Bjoergen wystąpi jeszcze w dniu zakończenia igrzysk, czyli 25 lutego. Na ten dzień zaplanowany jest bieg na 30 km techniką klasyczną.

W klasyfikacji uwzględniono zdobywców co najmniej czterech złotych medali. Jest ich 39.

Najlepsi z biało-czerwonych są biegaczka Justyna Kowalczyk oraz skoczkowie Kamil Stoch i Adam Małysz. Stoch ma w kolekcji trzy złote medale - dwa z Soczi i jeden z Pjongczangu, gdzie sięgnął także po brąz; Kowalczyk zdobyła pięć krążków - dwa złote, srebrny i dwa brązowe; natomiast Małysz, który już zakończył karierę, wywalczył cztery - trzy srebrne i brązowy.