Polacy nie startowali w zmaganiach drużynowych. Cztery lata temu w Soczi zdobyli brąz, ale tym razem się nie zakwalifikowali.

 

Złoto wywalczyli Havard Bokko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen, którzy w finale wyprzedzili Koreańczyków o 1,2 s. W ćwierćfinale w norweskiej ekipie wystąpił Sindre Henriksen i on także dostanie medal. Udaną passę podczas tych igrzysk przedłużył Pedersen, który wcześniej był trzeci na 5000 m. Olimpijskim sukcesem indywidualnym pochwalić może także Bokko, który ma w dorobku brąz zdobyty na 1500 m osiem lat temu w Vancouver.

 

W drużynie gospodarzy w środę zaprezentowali się Seung-Hoon Lee, Jaewon Chung i Min Seok Kim. Korea, stając na drugim stopniu podium, powtórzyła osiągnięcie w drużynowej rywalizacji z Soczi.

 

Trzecim miejscem musieli zadowolić się Holendrzy, którzy w półfinale ulegli Norwegom. Mistrzowie olimpijscy sprzed czterech lat i brązowi medaliści ZIO 2006 i 2010 w finale B okazali się lepsi od Nowozelandczyków o 5,14 s. "Pomarańczowi" startowali w składzie: Patrick Roest, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen. Brązowy krążek otrzyma także Koen Verweij, który zaprezentował się ćwierćfinale.

 

Żaden nowozelandzki panczenista nigdy nie stanął na podium olimpijskich zmagań, ale ich obecność w czołowej czwórce rywalizacji drużynowej w Pjongczangu nie jest dziełem przypadku. Shane Dobbin, Reyon Kay i Peter Michael w ubiegłorocznych mistrzostwach świata wywalczyli srebro w tej konkurencji, a ostatni z nich zdobył wówczas brąz na 5000 m.

 

Drużynowa rywalizacja panczenistów znajduje się programie igrzysk od 2006 roku.

 

Medaliści zawodów drużynowych w łyżwiarstwie szybkim:

złoty   - Norwegia
          (Havard Bokko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen, Sindre Henriksen)
srebrny - Korea Południowa
          (Seung-Hoon Lee, Jaewon Chung, Min Seok Kim)
brązowy - Holandia
          (Patrick Roest, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, Koen Verweij).

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.