Rajdowe MŚ: Safari może wrócić do kalendarza WRC

Moto
Rajdowe MŚ: Safari może wrócić do kalendarza WRC
fot. PAP/EPA

Prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Jean Todt, który kontynuuje starania o powrót Rajdu Safari do kalendarza mistrzostw świata WRC, rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Kenii Uhuru Kenyattą.

Do spotkania doszło po oficjalnym otwarciu biura WRC Safari Rally Project w Nairobi. Rząd Kenii, który jest poważnie zainteresowany promocją sportu samochodowego, zainwestował już prawie 2 mln funtów w prace organizacyjne.

 

Jak przewidują założenia projektowe, przy okazji rozgrywania rundy mistrzostw świata ma być zainicjowana akcja mająca za zadanie promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Afryce, które aktualnie jest na bardzo niskim poziomie.

 

"Rozmawiałem z prezydentem, który popiera powrót do Afryki rundy WRC. Chce, aby rajd był częścią jego spuścizny politycznej" - ujawnił Todt dodając, że przy obecnym tempie prac organizacyjnych Safari jako runda WRC może być po raz pierwszy po przerwie rozegrany w 2020 roku.

 

Rozmowy dotyczące włączenia Safari do kalendarza WRC trwają już od ponad roku, już kilka razy w tej sprawie z promotorem WRC Oliverem Cieslą spotkał się prezes Automobilklubu Kenii Fineasz Kimathi.

 

Rajd Safari po raz pierwszy został zorganizowany w roku 1953 roku (od 27 maja do 1 czerwca) na terenach Kenii, Ugandy i Tanganiki pod nazwą East African Coronation Safari. Później w latach 1960-1974 rozgrywano East African Safari Rally, a od 1975 - Rajd Safari.

 

Do 2002 roku Safari był rundą mistrzostw świata, ostatnią wygrał Szkot Colin McRae, jadąc fordem focusem WRC. Najwięcej zwycięstw w Rajdzie Safari odniósł Kenijczyk Shekhar Mehta, który triumfował pięciokrotnie w latach: 1973, 1979, 1980, 1981 i 1982 roku. W 1972 roku drugie miejsce jadąc Porsche 911 S zajął Sobiesław Zasada z pilotem Marianem Bieniem.

 

Po 2002 roku rajd stracił status rundy MŚ z powodu problemów organizacyjnych i finansowych. W ostatnich latach był rozgrywany jako runda rajdowych mistrzostw Afryki (African Rally Championship).

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie