Cavaliada: Skrzyczyński najlepszy w konkursie Grand Prix

Inne
Cavaliada: Skrzyczyński najlepszy w konkursie Grand Prix
fot. PAP

Jarosław Skrzyczyński (Agro-Handel Śrem) wygrał w Warszawie konkurs Grand Prix jeździeckiej Cavaliady, będący finałem Ligi Europy Centralnej w skokach przez przeszkody. Żadnemu z Polaków nie udało się wywalczyć awansu do finału Pucharu Świata.

Parkur rozgrywanego w hali Torwaru konkursu, z przeszkodami sięgającymi 155 cm i wymagającymi oddania 15 skoków, udało się bez zrzutek i w normie czasu pokonać 11 parom spośród 31, jakie przystąpiły do rywalizacji. Rozgrywkę na czysto przejechały cztery duety.

 

Dosiadający klaczy Chacclana mistrz kraju Skrzyczyński zrobił to najszybciej - w 43,92 sekundy, odbierając złoto oraz puchar dla najlepszego skoczka całego cyklu Cavaliada Tour 2017/2018. Jedyny Polak plasujący się w najlepszej setce rankingu FEI (aktualnie na 89. pozycji) nie zebrał jednak odpowiedniej liczby punktów w klasyfikacji Ligi Europy Centralnej, wystarczającej do awansu do kwietniowego finału Pucharu Świata w Paryżu.

 

„W rozgrywce pojechałem tak, jak zamierzałem, czyli z pewną rezerwą, aby w tej prędkości nie przedobrzyć i nie odnotować zrzutki. Przyznam, że nie planowałem startu we Francji. Za tydzień jadę na zawody do Belgii, potem chwila przerwy i sezon letni. A dziś, zamiast świętowania czeka mnie… 400 km za kółkiem ciężarówki wiozącej nasze konie do domu” - powiedział.

 

Drugi w GP był Wojciech Wojcianiec (JKS Melloni Horses) na ogierze Naccord Melloni, a trzeci Marcin Bętkowski (JKS Fer Więckowice), który wspominał, iż brąz cieszy tym bardziej, że z wałachem Casper XXI pracuje dopiero od czterech miesięcy, a początki nie były łatwe.

 

„Casper startował początkowo pod Łukaszem Appelem. Potem został sprzedany do Holandii. Tam chyba były jakieś problemy, bo gdy wrócił do Polski i trafił do mnie, to musiałem od nowa budować zaufanie do jeźdźca. Po ciężkich początkach dogadujemy się coraz lepiej” - mówił 30-letni Bętkowski z Poznania.

 

Na czwartym miejscu uplasował się Urmas Raag dosiadający klaczy Ibelle Van De Grote Haart. Taki wynik wystarczył Estończykowi do utrzymania pozycji lidera rankingu Ligi Europy Centralnej, a zatem awansu do finału PŚ (10-15 kwietnia). Prawo startu w Paryżu wywalczyli również Czech Ales Opatrny oraz Łotysz Kristaps Neretnieks.

 

W ocenie dyrektora sportowego Cavaliady Szymona Taranta taki awans to złożona kwestia, której nie można rozpatrywać wyłącznie w kontekście rywalizacji w Warszawie.

 

„Zawody ligi odbywają się już od maja, kiedy to nasi czołowi jeźdźcy startują jeszcze w punktowanym do światowego rankingu Pucharze Narodów lub mistrzostwach Europy. Wybierają starty na zachodzie Starego Kontynentu, gdzie poziom sportowy jest wyższy. A to utrudnia zdobywanie punktów w LEC” - tłumaczył.

 

Dodał, że najbliżej awansu był Michał Kaźmierczak (KJ Leśna Wola), który wygrał pucharowe kwalifikacje w Tallinie i Lesznie.

„Pech chciał, że jego podstawowy koń Stakorado doznał w boksie lekkiej kontuzji, a dosiadany w Grand Prix ogier Que Pasa nie jest jeszcze w szczycie formy, stąd pewnie dwie zrzutki w dzisiejszym finale” - wspomniał Tarant.

 

Przez cztery dni w ramach Cavaliady rywalizacja odbywała się również w powożeniu, ujeżdżeniu i halowej formule WKKW, a imprezie towarzyszyły branżowe targi.

 

Wyniki niedzielnych zawodów:

  konkurs nr 11 (mała runda, dwufazowy, wysokość przeszkód 130 cm)
 1. Filip Lewicki (KJ Czahary/Maros 6) czas w drugiej fazie 23,63
 2. Angelique Hoorn (Holandia/Guapa)             24,86
 3. Aleksandra Kierznowska (KJ Kietlów /Dior 5)       25,35
 
   konkurs nr 12 (Grand Prix, finał LEC, z rozgrywką, 155 cm)
 1. Jarosław Skrzyczyński (Agro-Handel Śrem/Chacclana) czas w rozgrywce 43,92
 2. Wojciech Wojcianiec (JKS Melloni Horses/Naccord Melloni)      44,26
 3. Marcin Bętkowski (JKS Fer Więckowice/Casper XXI)          46,21
 
 Cavaliada Future - dzieci na kucach, z rozgrywką
 
   CF mini (75 cm)
 1. Martyna Ufal (SKFKJ Hippica Polonia/Ramiro) czas w rozgrywce 28,53
 2. Karolina Miś (KJ Koko Brzeźniki/Rock)            30,26
 3. Natalia Głowacz (KJ Liliówka/Szaman)             31,51
 
   CF midi (90 cm)
 1. Marta Konarska (KJ Podkowa Gruszczyn/Sulima)     31,72
 2. Marcelina Jackowiak (SKJ Gronówka/Barkarola)     32,10
 3. Amelia Szczupakowska (LKJ Hippologia Strzegom/Jowisz) 32,25
 
 Klasyfikacja końcowa Ligi Europy Centralnej:
 
 1. Urmas Raag (Estonia)    124 pkt
 2. Ales Opatrny (czechy)    108
 3. Kristaps Neretnieks (Łotwa) 106
 
 Klasyfikacja końcowa zawodów Cavaliada Tour 2017/2018 po zawodach w Poznaniu, Lublinie i Warszawie:
 
 1. Jarosław Skrzyczyński (Agro-Handel Śrem) 100 pkt
 2. Wojciech Wojcianiec ((JKS Melloni Horses) 60
 3. Marcin Bętkowski (JKS Fer Więckowice)   52
 
 ujeżdzenie
 
   finał KPMG Dressage Cup (CC-7, pogram międzynarodowy dowolny z muzyką na poziomie Intermediate I)
 1. Emilia Jach (SKFKJ Lider Radzionków/Aqsel)    71,250 proc.
 2. Dominika Kraśko-Białek (KS Centurion/Ares)    70,500
 3. Ilona Janas (SKFKJ Lider Radzionków/Lord Django) 69,042.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze