Derby Łodzi w finale Pucharu Polski siatkarek!

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź pokonały E.Leclerc Radomkę Radom 3:1 w półfinale Pucharu Polski. W finale rozgrywanego w Nysie turnieju zmierzą się z inną łódzką ekipą – ŁKS Commercecon. Po raz pierwszy w historii w decydującym meczu zagrają dwie drużyny z jednego miasta.

Czwarta drużyna I ligi to największa rewelacja obecnego sezonu Pucharu Polski. W drodze do turnieju finałowego podopieczne doświadczonego trenera Jacka Skroka sensacyjnie wyeliminowały kolejno trzy kluby z LSK: Poli Budowlanych Toruń (3:1), KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (3:1) oraz mistrza Polski i obrońcę trofeum – Chemika Police (3:2).

Premierowa partia nie miała wielkiej historii. Siatkarki z Łodzi od początku przejęły inicjatywę i wypracowały sobie wyraźną przewagę (8:2). W środkowej części różnica wynosiła już dziesięć oczek (14:4), a łodzianki kontrolowały sytuację do ostatniej akcji, którą skutecznym atakiem zakończyła Julia Twardowska (25:14).

Początek drugiej odsłony mógł wskazywać na to, że i ten set będzie dla łodzianek łatwą przeprawą (8:4), tymczasem siatkarki z Radomia w środkowej części seta zaskoczyły wyżej notowane rywalki niezwykle ambitną postawą. Wygrały serię pięciu piłek, którą zwieńczył as serwisowy Gabrieli Borawskiej (17:19), a w niezwykle emocjonującej końcówce przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wynik seta na 22:25 ustaliła Majka Szczepańska skutecznym atakiem po bloku rywalek.

Podrażnione łodzianki rozpoczęły kolejnego seta od mocnego uderzenia (5:1) i długo utrzymywały wyraźną przewagę (15:9, 18:13). W końcówce siatkarki z Radomia znów jednak zagroziły faworytkom, zbliżyły się na dwa oczka (23:21), jednak kluczowe akcje padły łupem łodzianek, które zakończyły seta blokując atak Oriany Miechowicz (25:21).

Czwarty set miał wyrównany przebieg (4:4, 10:10), a w środkowej części seta siatkarki z Radomia zdołały nawet uzyskać przewagę (11:14, 13:16), a do stanu 22:22 toczyły zaciętą walkę z ekipą Budowlanych. Trzy ostatnie piłki wygrały jednak bardziej doświadczone siatkarki z Łodzi. W końcówce błysnęła Martyna Grajber, a punkt zdobyty na środku przez Gabrielę Polańską oznaczał zwycięstwo Grot Budowlanych 25:22 i awans do finału, w którym podopieczne Błażeja Krzyształowicza zmierzą się z lokalnym rywalem – ŁKS Commercecon. MVP: Julia Twardowska

Program turnieju finałowego Pucharu Polski siatkarek 2018:

2018-03-10: ŁKS Commercecon Łódź – Enea PTPS Piła 3:1 (25:22, 18:25, 26:24, 27:25)

Enea PTPS: Dorota Wilk, Jelena Trnic, Anna Stencel, Agata Babicz, Karolina Różycka, Dajana Boskovic – Justyna Łysiak (libero) oraz Oliwia Urban, Jessica Walker, Anita Kwiatkowska.

ŁKS Commercecon: Lucie Muhlsteinova, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Ewa Kwiatkowska, Deja McClendon, Regiane Aparecida Bidias, Izabela Kowalińska – Krystyna Strasz (libero) oraz Dominika Mras, Katarzyna Sielicka.

2018-03-10: Grot Budowlani Łódź – E.Leclerc Radomka Radom 3:1 (25:14, 22:25, 25:21, 25:22)

Grot Budowlani: Pavla Vincourova, Agnieszka Kąkolewska, Gabriela Polańska, Martyna Grajber, Julia Twardowska, Kaja Grobelna – Agata Witkowska (libero) oraz Adrianna Muszyńska, Julia Piotrowska, Hana Cutura, Ewelina Polak.
E.Leclerc Radomka: Maja Pelczarska, Gabriela Ponikowska, Sonia Kubacka, Renata Biała, Gabriela Borawska, Majka Szczepańska – Olga Samul (libero) oraz Aleksandra Bator (libero), Aleksandra Przepiórka, Oriana Miechowicz, Katarzyna Śmieszek, Patrycja Gądek, Dominika Czajka.

2018-03-11: ŁKS Commercecon Łódź – Grot Budowlani Łódź (Finał, niedziela godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).