Wyniki meczów 1/8 finału ME siatkarek. Polska zagra z Turcją w ćwierćfinale

Na niedzielę zaplanowano kolejne mecze 1/8 finału ME siatkarek. W pierwszym spotkaniu Turcja pokonała Czechy 3:1. Turczynki w ćwierćfinale zmierzą się z reprezentacją Polski, która w czterech setach wygrała z Ukrainą.

W pierwszym niedzielnym meczu Turcja zmierzyła się z Czechami. W pierwszym secie faworyzowane Turczynki od początku uzyskały przewagę i pewnie zmierzały po zwycięstwo. Przypieczętował je skuteczny atak Ebrar Karakurt (25:13). Tymczasem drugą partię reprezentacja Turcji rozpoczęła od falstartu (0:5, 2:8). Czeszki niespodziewanie przejęły inicjatywę i - mimo zabiegów rywalek - do końca utrzymały przewagę (22:25). Na tym jednak skończyły się emocje, bo w dwóch kolejnych odsłonach podrażnione Turczynki dominowały na boisku. Wygrały trzeciego seta 25:14, a w czwartym 25:13. Po ataku środkowej Beliz Baskir mogły świętować awans do czołowej ósemki turnieju.

Faworytkami spotkania Chorwacja – Francja były Chorwatki, które w grupie uległy jedynie Włoszkom. Trójkolorowe zdołały jednak doprowadzić do tie-breaka i rozstrzygnąć go na swoją korzyść. Punktowy blok ustalił wynik na 12:15. Chorwatki są trzecimi - po Rumunkach (faza grupowa) i Bułgarkach (1/8 finału) - współgospodyniami, które pożegnały się z imprezą.

Polskie siatkarki awansowały do ćwierćfinału po zwycięstwie nad reprezentacją Ukrainy 3:1. Faworyzowane Polki przegrały pierwszą partię, dwie kolejne wygrały po wyrównanej walce i dopiero w czwartym secie zdominowały rywalki. Najlepiej punktującą zawodniczką meczu była Zuzanna Efimienko-Młotkowska, która wywalczyła 17 oczek (w tym dziewięć blokiem i trzy zagrywką). Doświadczona środkowa znacząco przyczyniła się swoją grą do awansu reprezentacji Polski.

W ostatnim niedzielnym spotkaniu Serbia wygrała z Węgrami 3:0. Nie była to jednak aż tak łatwa przeprawa dla obrończyń tytułu, jakby się można było spodziewać. Niecodzienny przebieg miał pierwszy set, w którym prowadziły 21:8, a skończyło się na... 25:20.