Gigantyczna sensacja w ME siatkarek! Wyniki meczów 1/8 finału

W sobotę rozpoczęto zmagania w 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarek. W pierwszym meczu tej fazy turnieju Holenderki wygrały z Niemkami 3:1. W drugim spotkaniu doszło do gigantycznej sensacji. Bułgaria przegrała po tie-breaku ze Szwecją. W ćwierćfinale dojdzie więc do konfrontacji Holandia – Szwecja.

Premierowa partia starcia Holandia – Niemcy toczyła się przy przewadze Pomarańczowych (8:5, 16:12, 21:17). W końcówce Niemki zerwały się do walki, po ataku Louisy Lippmann złapały kontakt (21:20), ale kluczowe akcje wygrały Holenderki, ustalając wynik atakiem Anne Buijs z przechodzącej piłki (25:22). Druga odsłona dla Niemek, choć jeszcze przy stanie 22:22 był remis. Lippmann wywalczyła piłkę setową, a Marie Scholzel zdobyła brakujący punkt (23:25). W trzecim secie Niemki do pewnego momentu (18:16) dotrzymywały kroku rywalkom, ale końcówkę zdominowała Holandia. Zwycięstwo 25:19 przypieczętował atak Eline Timmerman. W czwartej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Jeszcze przy stanie 20:20 był remis, ale końcówkę znów wygrała ekipa trenera Avitala Selingera. Autowy atak Liny Alsmeier dał im piłkę meczową (24:21). Rywalki obroniły się w dwóch akcjach, ale w trzeciej - po bardzo długiej wymianie - Niemki dotknęły siatki (25:23).

Zdecydowanym faworytem drugiego sobotniego meczu była reprezentacja Bułgarii. Pierwszy set to zgodnie z planem dominacja Bułgarek w ataku i zdecydowane zwycięstwo 25:12. W drugim niespodziewanie do głosu doszły siatkarki ze Szwecji, które od początku uzyskały przewagę (4:8). Utrzymały ją do końca seta i gospodynie niespodziewanie przegrały 21:25. W czwartej partii Szwedki, prowadzone przez liderkę Isabelle Haak, rozstrzygnęły rywalizację na swoją korzyść w końcówce (22:25). Czwarta odsłona bez historii – Bułgarki wygrały pewnie 25:14 i doprowadziły do tie-breaka. W nim, przy zmianie stron, dwa oczka zaliczki miały gospodynie (8:6). Szwedki szybko wyrównały i zacięta walka trwała do samego końca. Bułgaria miała piłkę meczową po ataku blok-aut (14:13), ale po chwili Haak doprowadziła do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów zakończył skuteczny atak Alexandry Lazic (17:19).

Szwedzkie siatkarki w mistrzostwach Europy występują po raz pierwszy od... 1983 roku. Zwycięstwem nad Bułgarią nie tylko sprawiły największą sensację turnieju, ale też osiągnęły najlepszy wynik w historii.