PlusLiga: Indykpol AZS wyjechał z Lubina z kompletem punktów

W meczu 25. kolejki PlusLigi siatkarze Cuprum Lubin przegrali z Indykpolem AZS Olsztyn 1:3. Podopieczni trenera Roberto Santilliego, po słabym początku meczu i porażce w pierwszej partii, w kolejnych dominowali na parkiecie i pewnie zgarnęli komplet punktów. To ważna zdobycz w kontekście walki o czołową szóstkę w tabeli.

Gospodarze rozpoczęli spotkanie od mocnego uderzenia (4:0), gra jednak szybko się wyrównała, a olsztynianie zdołali odrobić straty z początku seta (11:11). Wynik przez dłuższy czas oscylował wokół remisu (14:14, 18:18). W końcówce pogrążyły olsztynian błędy własne, a jeden z nich – serwis Mateusz Kańczoka w siatkę – ustalił wynik seta na 25:23.

Druga partia to znacznie słabsza postawa gospodarzy, co wykorzystali siatkarze z Olsztyna. Seria bloków pozwoliła im wypracować przewagę na początku (2:6), a w ataku dobrze prezentowali się Robbert Andringa oraz Tomas Rousseaux (9:12). W dalszej części goście prezentowali podobne atuty: szczelny blok (sześć punktów w tym elemencie w całym secie) oraz skuteczna gra Rousseaux w ofensywie. W końcówce olsztynianie mieli już wyraźną przewagę, a błąd przekroczenia linii przez Roberta Tahta zakończył seta (21:25).

W trzeciej odsłonie jedynie na początku oglądaliśmy wyrównaną walkę (7:7). Później inicjatywa należała do siatkarzy trenera Santilliego, którzy kilkoma trzypunktowymi seriami odskoczyli od rywali (7:10, 8:13, 10:17). W końcówce olsztynianie mieli bezpieczną przewagę i pewnie wygrali. Rousseaux wywalczył piłkę setową (19:24), a ostatni punkt zdobył efektownym atakiem Jan Hadrava (20:25).

Set numer cztery był wyrównany do stanu 13:13. W kolejnych akcjach skuteczna gra Andringi, Rousseaux i Jakuba Kochanowskiego znów pozwoliła przyjezdnym odskoczyć (14:18). W końcówce gospodarze mylili się w ataku i polu zagrywki (18:24), a spotkanie zakończył skuteczny atak Andringi (18:25).

MVP: Tomas Rousseaux – przyjmujący olsztynian był najlepiej punktującym graczem meczu, wywalczył aż 30 oczek (29 z nich w ataku – 69% skuteczności). Poza nim najlepiej punktowali: Robbert Andringa (14), Jan Hadrava (14) – Indykpol AZS; Robert Taht (14), Dawid Gunia (13), Łukasz Kaczmarek (10) – Cuprum. Gospodarze przegrali z rywalami w każdym elemencie: atak (49–59), blok (7–13) oraz zagrywka (2–4).

Indykpol AZS na pięć kolejek przed końcem zajmuje 7. miejsce w tabeli z dwoma punktami straty do zajmujących 5. i 6. lokatę Asseco Resovii i Jastrzębskiego Węgla. Od play-offów oddalili się nieco siatkarze Cuprum, którzy do czołowej szóstki tracą już siedem oczek. W kolejnej serii gier olsztynianie zmierzą się we własnej hali z Cerrad Czarni Radom, a Cuprum zagra z Treflem w Gdańsku.

Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (25:23, 21:25, 20:25, 18:25)

Cuprum: Michał Masny, Robert Taht, Dawid Gunia, Łukasz Kaczmarek, Filip Biegun, Piotr Hain – Marcin Kryś (libero) oraz Bartosz Makoś (libero), Maciej Gorzkiewicz, Adrian Patucha, Milos Terzic.
Indykpol AZS: Robbert Andringa, Jakub Kochanowski, Jan Hadrava, Tomas Rousseaux, Daniel Pliński, Paweł Woicki – Michał Żurek (libero) oraz Mateusz Kończok, Miłosz Zniszczoł, Łukasz Makowski.

Wyniki pozostałych meczów 25. kolejki PlusLigi:

2018-03-09: GKS Katowice – PGE Skra Bełchatów 0:3 (20:25, 23:25, 18:25)
2018-03-10: Łuczniczka Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel 1:3 (13:25, 22:25, 25:20, 21:25)
2018-03-10: MKS Będzin – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (23:25, 26:24, 17:25, 24:26)
2018-03-11: Cerrad Czarni Radom – Asseco Resovia 3:0 (25:18, 25:22, 25:20)
2018-03-11: Trefl Gdańsk – Dafi Społem Kielce 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)
2018-03-11: Espadon Szczecin – BBTS Bielsko-Biała 2:3 (22:25, 25:20, 19:25, 25:20, 13:15)
2018-03-12: ONICO Warszawa – Aluron Virtu Warta Zawiercie (18.00; transmisja – Polsat Sport).