Pierwszy w Polsce klub zarządzany przez aplikację! Kibice samodzielnie wybierają skład

Piłka nożna
Pierwszy w Polsce klub zarządzany przez aplikację! Kibice samodzielnie wybierają skład
fot. olimpiapoznan.com

Jeśli myśleliście, że FC Barcelona to klub zarządzany przez kibiców, byliście w błędzie. W A-klasowej Olimpii Poznań, założonej w 2016 roku, od ponad tygodnia fani samodzielnie ustalają skład oraz ustawianie zespołu przez dedykowaną ku temu aplikację. Choć poziom rozgrywek niski, jest to innowacja na skalę światową.

W zeszłym sezonie IKP Olimpia Poznań wygrała rozgrywki B-klasy nie ponosząc żadnej porażki. Teraz po rundzie jesiennej zajmuje drugie miejsce w A-klasie, premiujące do ligi okręgowej. Dotąd o składzie i ustawieniu zespołu decydował trener. Nieco ponad tydzień temu ludzie zarządzający klubem wystartowali jednak z aplikacją Real Soccer Manager, dostępną na Google Play (Android) i AppStore (iOS), w której to kibice decydują o losach prawdziwego zespołu. Po półtora tygodnia od startu Olimpia może pochwalić się już prawie dwoma tysiącami menadżerów.

 

fot. olimpiapoznan.com


Cały proces głosowania został podzielony na dwa etapy:

1. Poniedziałek-wtorek: użytkownicy aplikacji głosują na ustawienie zespołu w następnym meczu, np. 1-4-2-3-1.


2. Środa-piątek: użytkownicy aplikacji głosują nad wyjściowym składem - dobierają zawodników na poszczególne pozycje.

Skład, który wszyscy poznają dopiero w sobotę rano, wybierany jest więc demokratycznie, jednak każdy kibic może zwiększyć siłę swojej decyzji za sprawą dodatkowych głosów. Może je kupić w wirtualnym sklepie lub wygrać w minigrach dostępnych w wirtualnym biurze.

Mecze Olimpii transmitowane są na żywo na Facebooku. Każdy menadżer ma więc podgląd na grę swojego zespołu, a niebawem klub będzie transmitować także wszystkie treningi.

 

fot. olimpiapoznan.com


Inicjatywa jak najbardziej godna poparcia, ciekawa i futurystyczna, którą na pewno warto rozwijać. W końcu kibice mogą naprawdę wpływać na grę swojego zespołu.

RH, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze