Derby bez emocji. Siatkarki Grot Budowlanych królują w Łodzi

W meczu 24. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet drużyna Grot Budowlanych Łódź wygrała z ŁKS Commercecon Łódź 3:0. Starcie czwartej ekipy w tabeli z wiceliderem – awizowane jako rewanż za niedawny finał Pucharu Polski – nie dostarczyło kibicom spodziewanych emocji.

To było trzecie starcie łódzkich ekip w obecnym sezonie. Wcześniejsze konfrontacje nie dostarczyły sympatykom siatkówki wielkich emocji. W meczu ligowym (11. kolejka, 7 grudnia) górą były siatkarki ŁKS 3:0 (25:12, 25:21, 25:21), a w rozegranym 11 marca w Nysie finale Pucharu Polski pewnie triumfowała drużyna Grot Budowlanych 3:0 (25:20, 25:17, 25:20). Niestety, podobnie było i tym razem – trzecie derby Łodzi po raz trzeci zamknęły się w trzech setach.

Właśnie podczas turnieju w Nysie, w trzecim secie półfinałowego meczu z Enea PTPS Piła (3:1) groźnej kontuzji (zerwane więzadła krzyżowe w kolanie) doznała rozgrywająca ŁKS – Lucie Muhlsteinova. Czeszka w obecnym sezonie już nie zagra, a do drużyny – na zasadzie transferu medycznego – dołączyła nowa rozgrywająca – Athina Papafotiou. Greczynka zadebiutowała właśnie w derbach Łodzi.

W premierowej odsłonie wyrównaną walkę oglądaliśmy do stanu 16:16, później siatkarki Grot Budowlanych odjechały rywalkom. Serię sześciu wygranych akcji zwieńczyły dwa asy serwisowe Pavli Vincourovej (24:17). Wynik seta na 25:18 ustalił skuteczny blok.

W drugiej partii gra obu ekip falowała. Dobrze rozpoczęły ją siatkarki ŁKS (0:3), ale później przegrały osiem kolejnych piłek (8:3), by odrobić straty, wygrywając pięć akcji z rzędu (9:9). Środkowa część seta znów należała do podopiecznych trenera Błażeja Krzyształowicza (15:10). Siatkarki Grot Budowlanych zdecydowanie lepiej od rywalek prezentowały się na zagrywce, w bloku, miały też sporą przewagę w ataku. W tej sytuacji końcówka seta znów przebiegała bez większych emocji. Ekipa Grot Budowlanych ponownie wygrała 25:18, i tym razem kończąc seta skutecznym blokiem.

Po dziesięciominutowej przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Co prawda początek należał do ekipy ŁKS, jednak gospodynie dzisiejszego meczu szybko odzyskały inicjatywę, prezentując wszystkie atuty z poprzednich setów. Kilka punktowych serii pozwoliło odskoczyć rywalkom (14:9, 19:10), a w końcówce seta różnica wynosiła już dziesięć oczek (21:11). Siatkarki ŁKS Commercecon zdołały jeszcze zmniejszyć straty, nie rezygnowały z walki (23:19). Skuteczny blok po długiej wymianie przyniósł Grot Budowlanym piłkę meczową, a w następnej akcji kolejny blok zakończył seta (25:19) i cały mecz.

MVP: Paula Vincourova –  czeska rozgrywająca Grot Budowlanych wywalczyła w tym meczu 6 punktów (w tym 2 blokiem i 2 bezpośrednio z zagrywki); seria wygranych akcji przy jej serwisach były kluczowe dla rozstrzygnięcia premierowej partii. Najlepiej punktowały: Agnieszka Kąkolewska (15), Julia Twardowska (12), Kaja Grobelna (11) – Grot Budowlani; Zuzanna Efimienko-Młotkowska (7), Izabela Kowalińska (7) – ŁKS Commercecon. Dominacja zwyciężczyń była szczególnie widoczna w bloku (16–6), ale również w ataku (35–29) oraz w polu zagrywki (8–4). Obie ekipy popełniły taką samą liczbę błędów własnych (16–16).

Grot Budowlani Łódź – ŁKS Commercecon Łódź 3:0 (25:18, 25:18, 25:19)

Grot Budowlani: Martyna Grajber, Kaja Grobelna, Agnieszka Kąkolewska, Gabriela Polańska, Julia Twardowska, Pavla Vincourova – Agata Witkowska (libero) oraz Hana Cutura, Adrianna Muszyńska, Ewelina Polak.
ŁKS Commercecon: Regiane Aparecida Bidias, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Izabela Kowalińska, Ewa Kwiatkowska, Athina Papafotiou, Katarzyna Sielicka – Krystyna Strasz (libero) oraz Deja McClendon, Dominika Mras, Izabella Szyjka, Agata Wawrzyńczyk.

Wyniki pozostałych meczów 24. kolejki LSK:

2018-03-28: Legionovia Legionowo – Pałac Bydgoszcz 1:3 (25:21, 18:25, 21:25, 23:25)
2018-03-28: Developres SkyRes Rzeszów – Trefl Proxima Kraków 3:0 (25:12, 25:9, 25:19)
2018-03-28: Impel Wrocław – Poli Budowlani Toruń 2:3 (25:15, 23:25, 25:13, 25:27, 13:15)
2018-03-28: MKS Dąbrowa Górnicza – Chemik Police 0:3 (24:26, 19:25, 18:25)
2018-03-29: BKS Profi Credit Bielsko-Biała – Enea PTPS Piła (godzina 18.00)
2018-03-29: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Polski Cukier Muszynianka Muszyna (18.00)