Hajto: Największy problem kadry? Przygotowanie fizyczne

Uważam, że największym problem reprezentacji Polski jest dzisiaj przygotowanie fizyczne, bo żadnej taktyki nie będziesz w stanie realizować przez 90 minut, jeśli masz siłę tylko na 60 minut - stwierdził w Cafe Futbol Tomasz Hajto. Nasi eksperci dyskutowali o tym, co się zepsuło w naszej kadrze przed ostatnimi dwoma meczami towarzyskimi.

Mateusz Borek: Zauważcie, że długimi fragmentami w meczach z Nigerią i Koreą Południową Robert Lewandowski był zawodnikiem środka pola. Sfrustrowany brakiem piłki, musiał się cofnąć, żeby rozgerać. I teraz tak: jak sobie przypomnę przegrany z Niemcami 1:3 mecz we Frankfurcie, panowie, my w piłkę graliśmy. Potrafiliśmy wymienić 10-15 podań. Mimo porażki! A dziś mamy straszne problemy konstrukcyjne. Często jesteśmy zmuszeni do tego, by to obrońcy rozgrywali dłuższym podaniem. Za co chwaliliśmy Adama Nawałkę przez tyle miesięcy? Nie tylko za to, że miał wyniki, ale też za to, że drużyna, która ma w DNA kontratak, potrafiła tworzyć grę i wymienić ze 20 podań. W tych dwóch ostatnich meczach tego prawie nie było. Pamiętacie bramkę Kamila Grosickiego z Czarnogórą? Wymieniliśmy w tej akcji 29 podań!

Tomasz Hajto: Mi się nie podoba jedna rzecz, a mianowicie takie slogany, które usłyszałem z ust niektórych piłkarzy: "Tu nie gramy o wynik. Wynik nie jest najważniejszy. W tym meczu chcieliśmy coś przetestować". Moim zdaniem w profesjonalnej piłce testowanie rozwiązań jest bardzo ważne, ale zdecydowanie ważniejsze jest wygranie meczu. Nieważne jak. Wiecie dlaczego? To buduje zespół mentalnie. Nikt sobie nie zdaje sprawy z tego, jak taka bramka Piotra Zielińskiego z 92. minuty, jest w stanie wpłynąć na drużynę. Prowadzisz 2:0, łamie ci się cała gra, jest 2:2, rywale mieli okazję, by strzelić na 3:2. Koszmar. Ale to ostatecznie my strzeliliśmy na 3:2. I teraz wiemy, że potrafimy wybrnąć z takiej sytuacji. Druga rzecz: graliśmy świetny mecz z Niemcami we Frankfurcie, ale ja wolę grać brzydki mecz, jak z Niemcami w Warszawie, i go wygrać 2:0.

Notabene uważam, że największym problem reprezentacji jest dzisiaj przygotowanie fizyczne, bo żadnej taktyki nie będziesz w stanie realizować przez 90 minut, jeśli masz siłę tylko na 60 minut.

Cała dyskusja w załączonym materiale wideo.