MLB: Takiego baseballisty nie było od prawie stu lat

Inne
MLB: Takiego baseballisty nie było od prawie stu lat
fot. PAP

Shohei Ohtani przebojem zdobywa baseballową ligę MLB. 23-letni Japończyk z Los Angeles Angels w swoim debiutanckim sezonie notuje statystyki, jakich nie miał żaden zawodnik od 1919 roku. Niektórzy już porównują go do legendarnego Babe'a Rutha.

Wyjątkowość Ohtaniego polega na tym, że świetnie spisuje się zarówno jako miotacz, jak i pałkarz. W czasach kiedy niemal w każdej dyscyplinie sportu można zaobserwować daleko posuniętą specjalizację, taka wszechstronność budzi podziw obserwatorów.

 

Ohtani jest zaledwie trzecim zawodnikiem w historii MLB i pierwszym od 1919 roku, który w dziesięciu pierwszych meczach odniósł dwa zwycięstwa jako miotacz i zanotował trzy home runy, czyli wybicia piłki poza boisko.

 

W niedzielę w swoim pierwszym w roli miotacza spotkaniu przed własną publicznością oddał 91 rzutów. Tylko jeden z nich zawodnicy Oakland Atletics zdołali prawidłowo odbić.

 

"Nie spodziewałem się, że początek sezonu będzie tak dobry. Wszystko idzie świetnie, ale w pewnym momencie na pewno trafię na ścianę. Wtedy będę musiał zacząć pracować jeszcze ciężej i wykombinować jak pokonać tę przeszkodę" - powiedziała wschodząca gwiazda, która z amerykańskimi dziennikarzami porozumiewa się przez tłumacza.

 

W ciągu zaledwie 10 dni sezonu Ohtani poprawił 17 różnych rekordów należących do debiutantów.

 

Mierzący 190 cm wzrostu baseballista uwagę skautów przyciągał już jako nastolatek. W 2013 roku po raz pierwszy wystąpił w Meczu Gwiazd japońskiej ligi. Trzy lata później został uznany jej najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP Pacific League).

 

Kiedy staje na górce w roli miotacza używa prawej ręki. Do niego należy rekord najszybciej rzuconej piłki w Kraju Kwitnącej Wiśni - 165 km/h. Jako pałkarz posługuje się lewą ręką.

 

Decydując się na przejście do MLB znalazł się w ciekawej sytuacji. Ponieważ nie ma jeszcze 25 lat, kluby nie mogły licytować się w oferowaniu wysokiego kontraktu. W grę wchodziło jedynie ligowe minimum dla "żółtodziobów" (545 tys dolarów za sezon) plus bonus.

 

Ohtani poprosił każdą z zainteresowanych nim ekip, aby napisała dlaczego właśnie ją powinien wybrać i jaką rolę dla niego widzi. Zależało mu bowiem by dalej grać na pozycjach pałkarza i miotacza. W grudniu zdecydował się na Angels.

 

Gdyby został w Japonii dwa lata dłużej, mógłby od razu negocjować długoletni kontrakt sięgający nawet 200 mln dolarów. Dopiero w 2020 roku będzie mógł żądać podwyżki, a wolnym agentem stanie się po sezonie 2023.

 

Babe Ruth grał w latach 1914-35. Zanim skupił się tylko na machaniu kijem, z sukcesami łączył to z rolą miotacza. Był jednym z pięciu zawodników, których w 1936 roku jako pierwszych przyjęto do Galerii Sław.

 

W 1969 roku, w setną rocznicę istnienia zawodowych rozgrywek, został uznany najlepszym baseballistą wszech czasów. W plebiscycie stacji ESPN na najwybitniejszego amerykańskiego sportowca dwudziestego wieku zajął drugie miejsce, tylko za koszykarzem Michaelem Jordanem.

 

Już na starcie poprzeczkę Ohtaniemu zawieszono więc wysoko. Na razie z presją oczekiwań młody Japończyk radzi sobie bardzo dobrze.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie