MŚ w hokeju: Trener Polaków dotarł na zgrupowanie

Zimowe
MŚ w hokeju: Trener Polaków dotarł na zgrupowanie
fot. PAP/DPA

Trener hokejowej reprezentacji Polski Ted Nolan dotarł na zgrupowanie reprezentacji, która w Nowym Targu przygotowuje się do rozpoczynających się 22 kwietnia mistrzostw świta Dywizji A1 w Budapeszcie.

Zgrupowanie w Nowym Targu rozpoczęło się 4 kwietnia, ale Nolan opóźnił swój przylot do Polski z Kanady, ze względu na zaległości finansowe. Sprawa została już wyjaśniona. Kanadyjski szkoleniowiec w Nowym Targu zameldował się we wtorek wieczorem, a dzisiaj poprowadził trening. Wcześniej drużyna ćwiczyła pod kierunkiem jego asystenta Toma Coolena, który na co dzień jest trenerem Tauronu KH GKS Katowice.

Sytuacja kadrowa przed zbliżającymi się mistrzostwami nie jest dobra. Z powodu kontuzji do Budapesztu nie pojadą: obrońcy - Maciej Kruczek i Bartosz Dąbkowski oraz napastnik Patryk Wronka. Pod sporym znakiem zapytania stoi także występ obrońcy Damiana Tomasika i napastnika Grzegorza Pasiuta, który niedawno z Niomanem Grodno wywalczył mistrzostwo Białorusi.

- Są kontuzjowani, ale jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja wykluczająca ich wyjazd do Budapesztu – wyjaśnia wiceprezes PZHL Mirosław Minkina.

W Nowym Targu brakuje także Michaela Cichego. Najlepszy strzelec mistrzów Polski - GKS Tychy poleciał do Stanów Zjednoczonych z powodów rodzinnych, ale zdaniem Minkiny jest możliwy jego udział w zbliżających się mistrzostwach. Cichy mógłby ewentualnie dołączyć do drużyny już w Budapeszcie.

Z powodów osobistych z udziału w zgrupowaniu zrezygnowali napastnicy GKS Tychy Kamil Kalinowski i Radosław Galant. W ich miejsce powołano Mateusza Michalskiego z TatrySki Podhale Nowy Targ i Kacpra Guzika z niemieckiego Saale Bulls Halle.

Udział w mistrzostwach napastników Arona Chmielewskiego, który walczy z Ocelarni Trzyniec w finale mistrzostw Czech i Alana Łyszczarczyka z kanadyjskiego Attack Owen Sound jest uzależniony od tego, kiedy ich kluby zakończą sezon. W Czechach finałowa rywalizacja może potrwać nawet do 26 kwietnia

Swój start w turnieju zadeklarował natomiast najlepszy polski obrońca Paweł Dronia z, występującego w drugiej lidze niemieckiej, Loewen Frankfurt nad Menem. 28-letni hokeista ma niebawem dołączyć do reprezentacji.

Polski Związek Hokeja na Lodzie z nowym prezesem Piotrem Demiańczukiem stara się zażegnać kryzys finansowy i spłacić cześć zadłużenia wobec hokeistów. W tym celu zwrócił się do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) o pożyczkę w wysokości 200 tysięcy franków szwajcarskich.

- Staramy się za wszelką cenę przeprowadzić restrukturyzację finansową związku, ale żeby zacząć potrzebne są jakieś środki. Pieniądze z IIHF pomogłyby może nie ugasić pożar, ale przynajmniej ograniczyć jego rozprzestrzenianie się – powiedział prezes Demiańczuk.

W Nowym Targu polscy hokeiści będą trenować do soboty, a potem wyjadą już do Budapesztu, gdzie 16 i 17 kwietnia rozegrają towarzyskie mecze z Ukrainą i Japonią. Pięć dni później Polacy rozegrają pierwszy mecz mistrzostw, a ich rywalem będą Włochy. Ponadto o awans do mistrzostw świata elity biało-czerwoni rywalizować będą ze: Słowenią, Wielką Brytanią, Kazachstanem i ekipą gospodarzy. Awans wywalczą dwa najlepsze zespoły, a ostatnia drużyna zostanie zdegradowana do Dywizji 1B.

W zeszłym roku w MŚ w Kijowie Polacy zajęli czwarte miejsce.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze