Igrzyska Wspólnoty: Dwaj lekkoatleci wydaleni po znalezieniu strzykawek

Inne
Igrzyska Wspólnoty: Dwaj lekkoatleci wydaleni po znalezieniu strzykawek
fot. PAP

Dwaj lekkoatleci Rakesh Babu i Irfan Kolothum Thodi zostali wydaleni z Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) w australijskim Gold Coast - poinformowała federacja IWN. W pokoju sportowców z Indii znaleziono zużyte strzykawki.

Osoba sprzątająca pokoje w wiosce olimpijskiej najpierw znalazła strzykawkę w kubku, który znajdował się w sypialni trójskoczka Babu i chodziarza Thodiego i poinformowała organizatorów. Drugą odkryto później w torbie pierwszego z lekkoatletów.

 

Ci dwaj sportowcy oraz trzej działacze kadry Indii zostali przesłuchani przez przedstawicieli IWN w czwartek.

 

"Zeznania obu zawodników... były niewiarygodne i wymijające. Obaj złamali zasadę zakazu posiadania strzykawek. Ze skutkiem natychmiastowym zostali wykluczeni z Commonwealth Games, ich akredytacje zostały cofnięte, a oni zostali usunięci z wioski olimpijskiej. Poprosiliśmy działaczy z Indii o odesłanie ich z Australii pierwszym dostępnym lotem" - zaznaczyła prezes Federacji IWN Louise Martin.

 

Jak dodała, trzej działacze z Indii dostali reprymendę. Przedstawiciele ekipy z tego kraju początkowo nie komentowali na razie sprawy, ale później zabrali głos.

 

"Podjęto działania wobec dwóch naszych zawodników, z czym się nie zgadzamy. Złożymy apelację. Według raportu strzykawka została znaleziona przez osobę sprzątającą. Nasi sportowcy zaprzeczają, by cokolwiek o tym wiedzieli. Przesłuchujący rozmawiali z tą osobą sprzątającą, rozmawiali z zawodnikami, uwierzyli tej pierwszej. Jest tu spore pogmatwanie" - podsumowali.

 

Babu zajął 12. miejsce w kwalifikacjach, ostatnie dające prawo występu w sobotnim finale trójskoku. Thodi w ostatnią niedzielę wywalczył 13. lokatę w chodzie na 20 km.

 

Sportowcy tylko w wyjątkowych przypadkach medycznych mają prawo do posiadania strzykawek. To jeden z przepisów wynikających z walki z dopingiem.

 

To już drugi przypadek, gdy złamaną tę zasadę przez członka ekipy z Indii. Wcześniej znaleziono kilka sztuk u lekarza tamtejszych bokserów Amola Patila, który dostał za to pisemną reprymendę.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze