Ważne zmiany w NFL. Władze ligi chcą, żeby było bezpieczniej

Inne
Ważne zmiany w NFL. Władze ligi chcą, żeby było bezpieczniej
fot. PAP/EPA

Władze ligi NFL zakazały piłkarzom wybierania i używania dowolnych kasków. Po serii testów dopuszczono do użytku 34 modele, które otrzymały specjalne certyfikaty. Ma to związek z bezpieczeństwem i przypadkami chorób mózgu wśród byłych graczy futbolu amerykańskiego.

Do tej pory zawodnicy mogli wybierać dowolnie firmy produkujące kaski, pod warunkiem, że ochraniacze na głowę spełniały standardowe normy. Testy laboratoryjne wykazały, że niektóre z do tej pory stosowanych modeli kasków mogą stanowić niebezpieczeństwo dla piłkarzy.

 

Od 2017 roku media w USA nagłaśniają sprawy zawodników NFL, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu - szczególnie chorób mózgu - uprawiając ten sport. Same władze ligi szacują, że spośród ponad 22 tysięcy byłych graczy więcej niż 6000 może cierpieć na choroby wywołane wstrząśnieniem mózgu, m.in. chorobę Alzheimera, demencję, stwardnienie zanikowe boczne.

 

Do sądów w USA trafiło wiele pozwów piłkarzy, którzy skarżą NFL za ukrywanie informacji o skutkach mikrourazów czaszki doznanych podczas meczów treningowych i ligowych - przede wszystkim podczas zderzeń. W sezonie zasadniczym ligi futbolu amerykańskiego NFL rozgrywanych jest 256 meczów. Od kilku lat liczba wstrząśnień mózgu w ich trakcie przekracza 200. Nowy sezon rozpocznie się we wrześniu.

 

Mistrzostwo w 2017 roku zdobyła ekipa Philadelphia Eagles, która po raz pierwszy w historii triumfowała w NFL. W Super Bowl na stadionie w Minneapolis pokonała walczący o szósty tytuł New England Patriots 41:33.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze