PZU Cracovia Maraton: To ma być rekordowa edycja

Inne
PZU Cracovia Maraton: To ma być rekordowa edycja
fot. PAP

W niedzielę o godzinie 9 na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się 17. PZU Cracovia Maraton. Na liście startowej jest już rekordowa liczba 6657 biegaczy. Organizatorzy liczą, że zwycięzca uzyska czas poniżej dwóch godzin i dziesięciu minut.

Tegoroczny Cracovia Maraton będzie uważnie obserwowany przez przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF), gdyż organizatorzy starają się o brązową odznakę IAAF. Taki certyfikat podniósłby prestiż krakowskiej imprezy. Aby otrzymać takie wyróżnienie trzeba spełnić kilka warunków, w tym zagwarantowany musi być wysoki poziom sportowy.

- Na liście startowej jest pięciu biegaczy, którzy mają rekordy życiowe poniżej dwóch godzin i dziesięciu sekund. Liczymy, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, a za takie trzeba uznać temperaturę w okolicach 14, 15 stopni, uda się złamać tę barierę – powiedział Dariusz Kaczmarski, koordynator ds. Elity.

Z numerem 1 wystartuje trzykrotny triumfator Cracovia Maratonu - Cosmas Mutuku Kyeva. Rok temu Kenijczyk, przy padający deszczu, trasę 42 km i 195 pokonał w czasie 2:12.52.

- Cieszę się, ze wracam do Krakowa, jestem dobrze przygotowany do startu. Jeśli będą odpowiednie warunki, to mam nadzieję na dobry czas – powiedział Kenijczyk, którego rekord życiowy to 2:09.57. Kyeva w stolicy Małopolski zwyciężał już w 2011, 2016 i 2017 roku.

W Krakowie wystartuje także Japończyk Yoshiki Kawauchi, którego brat – Yuki wygrał w niedzielę jeden z najsłynniejszych maratonów na świecie w Bostonie.

W tym roku, po kilku latach przerwy, biegacze będą mieli do pokonania jedną pętlę. Start i meta zostały wyznaczone na Rynku Głównym. Trasa będzie prowadzić uliczkami Starego Miasta, Bulwarami Wiślanymi, wokół Błoń, ale biegacze zawitają także do Podgórza i Nowej Huty.

Na stracie ma się pojawić blisko tysiąc biegaczy spoza Polski w tym z tak egzotycznych krajów jak Malezja czy Birma.

Impreza pod szyldem Cracovia Maraton to nie tylko bieg główny. Dzień wcześniej, czyli w sobotę 21 kwietnia, odbędzie się maraton na rolkach, a także wiele imprez dla dzieci i Mini Cracovia Maraton im. Piotr Gładkiego na dystansie 4,2 km. O godzinie 21.30 na Rynku Główny rozpocznie się 10-kilometrowy bieg nocny ulicami Starego Miasta. Mieszkańcy Krakowa muszą się liczyć z utrudnieniami i zamkniętymi ulicami. Niedzielna impreza potrwa od godziny 8 do 15.

Cracovia Maraton po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 30 września górski Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski mający się odbyć 14 października.

en, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze