MŚ w hokeju: Trudna walka Polaków o powrót do elity

Zimowe
MŚ w hokeju: Trudna walka Polaków o powrót do elity
fot. PAP

W sobotę w Budapeszcie rozpoczną się mistrzostwa świata Dywizji 1A w hokeju na lodzie. Polska kolejno zagra z Włochami, Słowenią, Wielką Brytanią, Węgrami i Kazachstanem. Awans do elity wywalczą dwie drużyny. Najsłabsza spadnie do Dywizji 1B.

Zdecydowanym faworytem wydają się być Słoweńcy, którzy w lutym rywalizowali w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Wskazać drugą drużynę, która uzyska promocję jest już trudniej.

 

Drugim obok Słowenii spadkowiczem z elity są Włochy. Wysokie aspiracje ma też Kazachstan, a o sprawieniu niespodzianki marzą Polacy i gospodarze. Dla Brytyjczyków natomiast celem jest utrzymanie.

 

Biało-czerwoni w elicie ostatni raz grali w 2002 roku. Bardzo blisko awansu byli dwa lata temu w Katowicach, kiedy zajęli trzecie miejsce. Zbliżającą się rywalizację dodatkowo utrudnia atmosfera wokół PZHL.

 

W lutym z funkcji prezesa zrezygnował Dawid Chwałka. Okazało się, że związek ma poważne problemy z rozliczeniem dotacji z ministerstwa sportu i turystyki.

 

"Do czasu przygotowania przez nowe władze związku planu naprawczego oraz harmonogramu zwrotu niewłaściwie wykorzystanych dotacji współpraca na linii MSiT – PZHL zostaje wstrzymana. Mając na uwadze dobro zawodników dofinansowanie ich przygotowań do startów w imprezach rangi mistrzowskiej odbywać się będzie za pośrednictwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, natomiast finansowanie szkolenia młodzieży poprzez jeden z okręgowych związków hokeja na lodzie" - powiedziała rzeczniczka MSiT Anna Ulman.

 

Pojawiły się także zaległości finansowe PZHL wobec zawodników, a także selekcjonera Teda Nolana, który z tego powodu opóźnił swój przylot do Polski na zgrupowanie przed MŚ. Nowy prezes Piotr Demiańczuk zwrócił się do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) o pożyczkę w wysokości 200 tysięcy franków szwajcarskich.

 

Kolejny problem stanowią kontuzje. Zabraknie przede wszystkim doświadczonego Grzegorza Pasiuta. 30-latek występujący w białoruskim Niomanu Grodno miał udany sezon, ale badania w Nowym Targu wykazały naderwane więzadło w kolanie. Uraz stawu skokowego wykluczył natomiast Patryka Wronkę. Do tego dochodzą absencje Kaspera Bryniczki, Macieja Kruczka, Bartosza Dąbkowskiego i Amerykanina z polskim paszportem Michaela Cichego.

 

Dołączyć do zespołu mogli za to Paweł Dronia i Alan Łyszczarczyk. Ich kluby - Loewen Frankfurt nad Menem oraz Owen Sound Attack - zakończyły już bowiem rozgrywki w swoich krajach. Nolan wciąż liczy jeszcze na przyjazd Arona Chmielewskiego, którego HC Ocelari Trzyniec przegrywa w finale czeskiej ligi 1-3.

 

Polscy hokeiści przebywają w Budapeszcie od soboty. Rozegrali tam dwa mecze sparingowe. W poniedziałek pokonali Ukrainę 4:2, a we wtorek Japonię 5:2.

 

Program MŚ Dywizji 1A:
  
  niedziela, 22 kwietnia
  Wielka Brytania - Słowenia  (godz. 12.30)
  Węgry - Kazachstan      (16.00)
  Polska - Włochy        (19.30)
  
  poniedziałek, 23 kwietnia
  Słowenia - Polska       (16.00)
  Włochy - Węgry        (19.30)
  
  wtorek, 24 kwietnia
  Kazachstan - Wielka Brytania (16.00)
  
  środa, 25 kwietnia
  Włochy - Kazachstan      (12.30)
  Wielka Brytania - Polska   (16.00)
  Słowenia - Węgry       (19.30)
  
  czwartek, 26 kwietnia
  Polska - Węgry        (19.00)
  
  piątek, 27 kwietnia
  Kazachstan - Słowenia     (16.00)
  Włochy - Wielka Brytania   (19.30)
  
  sobota, 28 kwietnia
  Kazachstan - Polska      (12.30)
  Słowenia - Włochy       (16.00)
  Węgry - Wielka Brytania    (19.30)
jk, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze