Zenit Kazań mistrzem Rosji. Udane pożegnanie Leona

Tak ekipa z Kazania świętowała zdobycie Klubowego Mistrzostwa Świata kilka miesięcy temu.

Siatkarzom z Kazania pozostało do zdobycia w tym sezonie jeszcze jedno trofeum - Liga Mistrzów, bo po raz kolejny triumfowali oni na krajowym podwórku. Zenit będzie gospodarzem turnieju Final Four (12-13 maja), a w stolicy Tatarstanu w gronie czterech najlepszych drużyn Europy znajdzie się ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. To także ostatni tytuł mistrza Rosji dla Wilfredo Leona, który po sezonie żegna się z klubem.

Na razie jednak podopieczni trenera Władimira Alekno cieszą się ze zdobycia mistrzostwa kraju. W tym sezonie zdobyli oni już Puchar Rosji, Superpuchar i zostali w Krakowie Klubowymi Mistrzami Świata.

W trzecim meczu finału play off pokonali na wyjeździe Zenit Sankt Petersburg 3:0 (25:21, 25:22, 25:22). Ostatni punkt w drodze do złotego medalu zdobył Matt Anderson. W drugiej połowie drugiego seta rozregulował się celownik Wilfredo Leona, ale decydujące piłki kończył pewnie jak zawsze.

Poprzednie dwa spotkania Zenit Kazań wygrał u siebie 3:0 i 3:2. Zenit z Sankt Petersburga w tym sezonie debiutował w Superlidze i od razu zdobył srebrny medal. Takim debiutem żaden z rosyjskich zespołów nie mógł dotychczas pochwalić się.

Zenit został dziewiąty raz mistrzem Rosji w ostatnich dziesięciu sezonach.