Hofer: Za dwa lata przechodzę na emeryturę

Zimowe
Hofer: Za dwa lata przechodzę na emeryturę
fot. Cyfrasport

Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer odwiedził we wtorek norweskie Tromsoe, gdzie zbudowany zostanie nowy kompleks obiektów. Jego zdaniem jest to idealna lokalizacja na stałą inaugurację sezonu.

„Za dwa lata przechodzę na emeryturę. Mam nadzieję, że jeszcze zdążę dokonać otwarcia zawodów na skoczni Storelva” - wyjawił Hofer na konferencji prasowej w Tromse, gdzie zaprezentowano model nowego obiektu.

„Dziedzictwo skoków narciarskich leży w Norwegii, lecz tutaj na istniejących obiektach idealne warunki panują w lutym i marcu. W grudniu w grę wchodzi właściwie tylko Finlandia, a my chcielibyśmy rozpoczynać sezon właśnie w Norwegii” - powiedział Hofer.

Liczące 75 tysięcy mieszkańców Tromse leży 350 kilometrów za kołem podbiegunowym i z racji tego dzień polarny, kiedy słońce nie chowa się za horyzont, trwa od 19 maja do 27 lipca.

„Dlatego letnia Grand Prix, rozgrywana o północy w scenerii nocnego słońca i transmitowana na cały świat, byłaby wielkim wydarzeniem marketingowym dla tej dyscypliny” - dodał Hofer.

Zwrócił też uwagę na świetną infrastrukturę miasta i zlokalizowane cztery kilometry od centrum lotnisko, które jest piątym co do wielkości w Norwegii. Rocznie obsługuje dwa miliony pasażerów. "Dlatego z transportem zawodników i wszystkich osób związanych z zawodami nie będzie najmniejszego problemu" - podkreślił.

Zdaniem Hofera koszt wybudowania kompleksu dwóch skoczni K-120 i K-90 to sześć milionów euro. Władze Tromsoe zdecydowały się na budowę skoczni po złotym medalu olimpijskim Norwegii w Pjongczang w konkursie drużynowym. Zapowiedziały też, że będą starać się o mistrzostwa kraju, a w przyszłości o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

Uważają, że pomimo dodatkowych kosztów związanych z infrastrukturą skoczni, nie będzie to dużym obciążeniem finansowym dla miasta, ponieważ budową obiektu zainteresowany jest sektor prywatny.

„Do tego stopnia, że pieniądze z budżetu państwa będą potrzebne w stosunkowo małej skali, albo w ogóle nie będą brane pod uwagę” - powiedział Jarle Aarbakke z rady miasta obecny na konferencji prasowej.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie