Szlakiem Walk Majora "Hubala": W czwartek prolog w Kielcach

Inne
Szlakiem Walk Majora "Hubala": W czwartek prolog w Kielcach
fot. PAP

Prolog i cztery etapy, 560 km do przejechania, 25 grup zawodowych – w czwartek w Kielcach rozpocznie się 13. międzynarodowy wyścig kolarski Szlakiem Walk Majora „Hubala”. Wystartuje 175 zawodników z 27 państw.

13. edycja wyścigu, który drugi rok z rzędu ma kategorię 2.1 UCI, będzie miała rekordową obsadę. Od czwartku do niedzieli na szosach woj. świętokrzyskiego rywalizować będzie 25 ekip, w tym 20 zagranicznych.

 

„Aż 37 drużyn chciało wystartować w tym wyścigu, dlatego musiałem odmówić wielu bardzo dobrym ekipom. Ale to też świadczy o randze naszej imprezy, w której z roku na rok rywalizują coraz lepsi kolarze” – powiedział w poniedziałek w Busku-Zdroju podczas konferencji prasowej dyrektor wyścigu Andrzej Sypytkowski, znakomity przed laty kolarz, wicemistrz olimpijski w drużynowej jeździe na czas z Seulu (1988).

 

Rywalizacja rozpocznie się w czwartek 40-kilometrowym kryterium w Kielcach, a zakończy się w niedzielę w Końskich.

 

„Może i na trasie nie ma dużych gór, ale to będzie bardzo trudny wyścig. Praktycznie na każdym etapie na kolarzy czekać będzie wiele kilkumetrowych podjazdów. Na pewno nie tak ciężkich jak w Alpach, ale zapewniam, że wyścigu nie wygra przypadkowy kolarz” – podkreślił Sypytkowski.

 

Przed rokiem wyścig wygrał Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), który teraz wystartuje w barwach grupy Wibatech Merx 7R. Na trasie zobaczymy także mistrza świata juniorów z Ponferrady (2014) Niemca Jonasa Bokeloha (LKT-Team-Brandenburg), aktualnego mistrza globu w kolarstwie torowym w konkurencji omnium Szymona Sajnoka z CCC Sprandi Polkowice oraz mistrza świata z 2016 roku w wyścigu punktowym Szymona Krawczyka (Voster Uniwheels Team).

 

„Maciej Paterski na pewno będzie jednym z faworytów wyścigu, ale będzie miał w tym roku wielu godnych rywali. W składzie praktycznie każdej ekipy znajdują się świetni kolarze, dlatego rywalizacja zapowiada się pasjonująco” – zapewnił dyrektor wyścigu.

 

Międzynarodowy wyścig kolarski Szlakiem Walk Majora "Hubala" upamiętnia majora Henryka Dobrzańskiego, w okresie międzywojennym znakomitego jeźdźca, reprezentanta Polski, który podczas kampanii wrześniowej 1939 roku nie poddał się niemieckim okupantom, podjął decyzję o pozostaniu ze swoim oddziałem w Polsce i kontynuowaniu jawnej walki z najeźdźcą. Przyjął wówczas pseudonim „Hubal”, a powołaną przez siebie jednostkę nazwał Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego. Walczył z hitlerowcami na Kielecczyźnie do 30 kwietnia 1940 r., kiedy to poległ w okolicach wsi Anielin.

 

Trasa 13. edycji wyścigu Szlakiem Walk Majora "Hubala":

 

31 maja - prolog w Kielcach (40 km, kryterium uliczne)

1 czerwca - 1. etap (Poświętne - Ostrowiec Świętokrzyski, 194,6 km)

2 czerwca - 2. etap (Skarżysko Kamienna - Kazimierza Wielka, 127,7 km)

2 czerwca - 3. etap (Busko Zdrój - Busko Zdrój, jazda ind. na czas 21,35 km)

3 czerwca - 4. etap (Radoszyce - Końskie, 176,4 km)

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie