Liga Narodów: Zdecydowane zwycięstwo Francji w starciu z Niemcami

Siatkarze reprezentacji Niemiec przegrali z Francją 0:3 w meczu kończącym drugi dzień turnieju Ligi Narodów w Łodzi. We wcześniejszym spotkaniu Polska pokonała Chiny 3:0.

W premierowej partii Trójkolorowi bardzo szybko wypracowali sobie znaczącą przewagę (4:8, 9:16). W końcówce Niemcy próbowali nawiązać walkę, ale byli w stanie zbliżyć się do rywali jedynie na trzy-cztery punkty. Barthelemy Chinenyeze skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową (19:24), rywale zdołali obronić się w dwóch akcjach, ale w trzeciej dotknęli siatki kończąc seta (21:25).

Set numer dwa był wyrównany do stanu 13:13, później nastąpiła nokautująca seria Francuzów. Dzień wcześniej, w drugim secie starcia z Polską, Trójkolorowi przegrali dziewięć piłek z rzędu, tym razem to oni wystąpili w roli egzekutorów – wygrali osiem kolejnych akcji przy zagrywkach Thibault Rossarda (21:13), co właściwie przesądziło o ich zwycięstwie w tej partii. Dwa ostatnie punkty w secie wywalczył Stephen Boyer (18:25).

W trzeciej odsłonie, podobnie jak w poprzedniej, po wyrównanej walce w początkowych fragmentach seta, Trójkolorowi zaczęli odjeżdżać rywalom. Po asie serwisowym Antoine Brizarda schodzili na przerwę z czterema oczkami zaliczki (12:16). Zdołali tę przewagę utrzymać do końca, choć rywale w końcówce zerwali się jeszcze do walki. Jean Patry wywalczył piłkę meczową (21:24), Niemcy wygrali dwie kolejne akcje, ale w trzeciej Kevin Le Roux popisał się skutecznym atakiem ze środka (23:25).

Spotkanie trzeciej i czwartej drużyny ostatnich mistrzostw świata nie stało na najwyższym poziomie. Błędy własne były największym mankamentem obu ekip. Niemcy oddali rywalom aż 28 punktów, Francuzi – 23. Najlepiej punktowali: Thibault Rossard (10), Barthelemy Chinenyeze (9) – Francja; Simon Hirsch (9) –  Niemcy.

W niedzielnych meczach rywalem Polaków będzie reprezentacja Niemiec (godzina 16.00), a Francja zagra z Chinami (godzina 19.00). Trójkolorowi będą gospodarzami turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w dniach 4–8 lipca w Lille. Mają już zapewniony awans, a do Łodzi przyjechali bez kilku czołowych graczy (Earvin N’Gapeth, Jenia Grebennikov, Benjamin Toniutti).

Turniej Ligi Narodów (1–3 czerwca, Łódź):

2018-06-01: Polska – Francja 3:0 (25:19, 25:20, 25:22)
2018-06-01: Chiny – Niemcy 1:3 (25:23, 18:25, 22:25, 21:25)

2018-06-02: Polska – Chiny 3:0 (25:19, 25:18, 25:21)
2018-06-02: Niemcy – Francja 0:3 (21:25, 18:25, 23:25)

2018-06-03: Polska – Niemcy (niedziela, godzina 15.50; transmisja – Polsat Sport, Polsat)
2018-06-03: Francja – Chiny  (niedziela, godzina 18.50; transmisja – Polsat Sport).