Brazylia zepchnęła Polskę z fotela lidera Ligi Narodów

W szlagierowym starciu siódmej kolejki Ligi Narodów siatkarze Rosji przegrali w Ufie z Brazylią 1:3. Dzięki temu zwycięstwu podopieczni trenera Renana Dal Zotto zepchnęli Polskę z pozycji lidera tabeli.

Premierowa partia długo miała wyrównany przebieg i żadna z drużyn nie była w stanie uzyskać znaczącej zaliczki. W końcówce przewagę uzyskali Brazylijczycy (19:21). Kapitalne zagrywki Mauricio Borgesa przybliżyły ich do zwycięstwa (20:24), a skuteczny blok zakończył seta (21:25).

W drugim secie siatkarze Canarinhos od początku zaczęli budować przewagę (0:3, 5:8), a ich skuteczną bronią nadal były trudne zagrywki. W dalszej części seta utrzymywali dystans (11:16, 14:19), a w końcówce spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Alan Souza obił blok rywali, dając swej drużynie piłkę setową (19:24), a tę część meczu zakończył serwisem w siatkę Dmitrij Muserski.

Od początku trzeciego seta do roboty wzięli się gospodarze. Uzyskali przewagę po wygraniu czterech piłek z rzędu, a serię zwieńczył as serwisowy Antona Karpuchowa (11:7). Goście mieli problemy ze skończeniem ataków, a Rosjanie po skutecznym bloku schodzili na drugą przerwę z pięcioma punktami zaliczki (16:11). Wydawało się, że pewnie wygrają tę partię, ale w końcówce roztrwonili przewagę i rywale doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W niej górą byli jednak Rosjanie, a seta asem serwisowym zakończył Muserski (27:25).

W czwartej partii nie było już wielkich emocji. Brazylijczycy szybko uzyskali przewagę (4:8, 6:10), a w szeregach gospodarzy coraz mniej skuteczny był wyeksploatowany do granic Konstantin Bakun. Siatkarze Canarinhos kontrolowali sytuację, a Douglas Souza atakiem blok-aut zakończył meczu (18:25).

Gospodarze wyraźnie ustępowali Brazylijczykom w polu zagrywki (4–11) oraz w ataku (47–56). Najlepiej w ich ekipie punktował Konstantin Bakun (20), a w zwycięskiej drużynie Wallace De Souza (22).

Dzięki zwycięstwu za trzy punkty reprezentacja Brazylii wskoczyła na pozycję lidera Ligi Narodów, wyprzedzając reprezentację Polski, która w Osace straciła punkt w starciu z Włochami (3:2).

Turniej Ligi Narodów (Ufa, 8–10 czerwca):

Iran – Chiny 3:0 (25:19, 25:20, 25:15)
Rosja – Brazylia 1:3 (21:25, 20:25, 27:25, 18:25).