ME w szermierce: Dominacja Estonek w szpadzie, Hartung obronił tytuł w szabli

Estonka Katrina Lehis w szpadzie i Niemiec Max Hartung w szabli zdobyli w Nowym Sadzie złote medale szermierczych mistrzostw Europy. Ewa Nelip była siódma, a Renata Knapik-Miazga - ósma.

Na podium rywalizacji szpadzistek znalazły się aż trzy reprezentantki Estonii i broniąca tytułu Rosjanka Wioletta Kołobowa. Lehis, która odniosła największy sukces w karierze, a wcześniej tylko raz była na podium zawodów Pucharu Świata, jej finałowa rywalka Kristina Kuusk oraz Kołobowa "po drodze" wyeliminowały trzy biało-czerwone.

Wśród szablistów najlepszy okazał się Hartung, który powtórzył osiągnięcie sprzed roku z Tbilisi. W finale pokonał brązowego medalistę ostatnich MŚ Rosjanina Kamiła Ibrahimowa 15:12, a wcześniej dwa pojedynki rozstrzygnął na swoją korzyść różnicą jednego trafienia (15:14).

Na najniższym stopniu podium stanęli Gruzin Sandro Bazadze oraz Rosjanin Dmitrij Danilenko. Najlepszy z Polaków - Mikołaj Grzegorek - na 34. miejscu.

Do tej pory w tegorocznych ME polscy szermierze zdobyli dwa medale - na najniższym stopniu podium stanęły szablistka Marta Puda i florecistka Martyna Synoradzka. Od wtorku - zawody drużynowe.