Faworytkami w decydującym spotkaniu były Sude i Laboureur, które wygrały razem dwie imprezy WT, a na podium stały osiem razy. Bansley i Wilkerson w czołowej trójce zawodów tej rangi znalazły się wcześniej dwukrotnie, ale miało to miejsce w ich dwóch poprzednich występach. Forma Kanadyjek, które występują razem od 2016 roku, szła stopniowo w górę - pod koniec maja w Itapemie były trzecie; w ubiegłym tygodniu w Ostrawie uplasowały się na drugiej pozycji.

"Można powiedzieć, że teraz musiałyśmy więc wygrać. Chciałam bardzo podziękować mojej partnerce, bo nasze wspólne wysiłki przyniosły efekty" - zaznaczyła Bansley.

Wilkerson dodała zaś, że w Warszawie z meczu na mecz także walczyło im się coraz lepiej. "Od kilku tygodni gramy naprawdę dobrze i dobre wyniki są tego efektem".

W piątek rywalizacja w stolicy toczyła się przy wysokiej temperaturze. Od soboty znacząco się ochłodziło, ale zawodniczkom z Kraju Klonowego Liścia to nie przeszkadzało.

"Jesteśmy przyzwyczajone do gry w każdych warunkach. Turniej w Warszawie bardzo nam się podoba - są kibice, miasto jest bardzo ładne. Gorsza pogoda nie burzy pozytywnego wrażenia" - dodała Bansley.

W meczu o trzecie miejsce Brazylijki Agatha Bednarczuk z Eduardą Santos wygrały z Amerykankami Kelly Claes i Brittany Hochevar 2:0 (21:17, 21:18).

Najlepszy z polskich duetów kobiecych - Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek (UKS SMS Łódź) - odpadł w 1/8 finału. Jagoda Gruszczyńska (UKS SMS Łódź) i Aleksandra Gromadowska (MKS MOS Wrocław) zatrzymały się na fazie grupowej, a eliminacji nie przeszły: Martyna Kłoda i Agata Ceynowa, Marta Duda i Marta Łodej, Aleksandra Wachowicz i Kinga Legieta.

W zaplanowanym na godz. 16.05 finale męskich zmagań Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia) i Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) zmierzą się z Brazylijczykami Vitorem Felipe i Evandro Oliveirą. Wcześniej rozegrany zostanie pojedynek o trzecią lokatę z udziałem Holendrów Roberta Meeuwsena i Alexandra Brouwera oraz Łotyszy Aleksandrsa Samoilovsa i Janisa Smedinsa.

Warszawa przejęła miano gospodarza turnieju WT po Olsztynie, który gościł "plażowiczów" w latach 2015-17. Wcześniej 10 razy impreza odbyła się w Starych Jabłonkach, letniskowej wsi pod Ostródą.

To właśnie w stolicy w 2002 roku rozegrano pierwszy w Polsce międzynarodowy turniej "plażówki", który miał charakter pokazowy, a udział wziął w nim słynny Amerykanin Karch Kiraly. Z kolei 12 lat temu w stolicy odbył się już turniej WT, ale wówczas rywalizowały tylko kobiety. Tegoroczna impreza ma cztery gwiazdki w pięciostopniowej skali turniejów WT.

Wyniki turnieju kobiet WT w Warszawie:

finał:
Heather Bansley, Brandie Wilkerson (Kanada) – Julia Sude, Chantal Laboureur (Niemcy) 2:0 (21:17, 21:17)

mecz o III miejsce:
Agatha Bednarczuk, Eduarda Santos (Brazylia) – Kelly Claes, Brittany Hochevar (USA) 2:0 (21:17, 21:18).