Jeden Kurek to za mało! Porażka polskich siatkarzy na inaugurację Final Six Ligi Narodów

Polscy siatkarze przegrali 1:3 z Rosją w spotkaniu otwierającym turniej Final Six Ligi Narodów w Lille. Kapitalne spotkanie rozegrał Bartosz Kurek, jednak podopieczni Vitala Heynena zdołali urwać rywalom tylko jednego seta.

W środę, na piłkarskim Stade Pierre-Mauroy w Villeneuve-d’Ascq w okolicach Lille rozpoczął się turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy. W Final Six grają czołowe ekipy fazy interkontynentalnej: Francja (w roli gospodarza), Brazylia i Serbia (w grupie A) oraz Rosja, USA i Polska (w grupie B).

Zmagania zainaugurowała konfrontacja Polaków z Rosjanami, czyli mistrzów świata 2014 (w składzie na Lille znalazło się jedynie dwóch złotych medalistów z tamtej imprezy – rozgrywający Fabian Drzyzga i libero Paweł Zatorski) z mistrzami Europy 2017.

W tegorocznej edycji Ligi Narodów obie ekipy rywalizowały wcześniej ze sobą w drugiej kolejce gier. Polacy efektownie wygrali w krakowskiej Tauron Arenie 3:0 (25:15, 25:23, 25:23), trudno jednak porównywać tamto starcie do meczu Final Six. W polskiej ekipie zabrakło kilku bohaterów krakowskiego meczu (Łukasz Kaczmarek, Piotr Nowakowski, Michał Kubiak), a z kolei Rosjanie w dalszej części fazy zasadniczej spisywali się już znacznie lepiej. Zakończyli tę część zmagań na drugim miejscu, za reprezentacją Francji – z bilansem 11 zwycięstw i czterech porażek (34 punkty); Polacy w fazie interkontynentalnej zajęli miejsce szóste, tracąc do Sbornej pięć punktów.

Premierowa odsłona meczu Polska – Rosja do pewnego momentu miała wyrównany przebieg (13:13),  jednak po drugiej przerwie technicznej (14:16) przewagę zaczęli budować Rosjanie. Seria dobrych zagrywek Dmitrija Wołkowa przybliżyła siatkarzy Sbornej do zwycięstwa (16:23). Autowy atak Macieja Muzaja zakończył tę jednostronną partię (18:25). Rosjanie mieli w niej wyraźną przewagę w bloku (1–4) i polu zagrywki (0–3). Polacy popełnili aż dziewięć błędów własnych, z których aż sześć to błędy serwisowe.

W drugiej odsłonie do skutecznie grającego Bartosza Kurka dołączył Artur Szalpuk i gra biało-czerwonych wyglądała już znacznie lepiej. Choć po serii wygranych akcji, po drugiej przerwie Rosjanie zdołali odskoczyć na cztery oczka (14:18), Polacy nawiązali walkę i w końcówce złapali kontakt punktowy z rywalami (23:24). Ostatnie słowo w tej partii należało jednak do Dmitrija Muserskiego... Po dwóch partiach Kurek miał 80% skuteczności w ataku (skończył 16 z 20 piłek), ale zmorą ekipy Heynena nadal były zepsute zagrywki.

Set numer trzy to odrodzenie gry Polaków, którzy od początku mieli przewagę (8:4). W środkowej części rosyjscy siatkarze ruszyli do odrabiania strat (12:11), ale biało-czerwoni szybko odzyskali inicjatywę (16:12). Dobra gra Jakuba Kochanowskiego w tej części seta i nadal wysoka skuteczność Kurka pozwalały utrzymać przewagę. W końcówce to rywale zaczęli popełniać błędy. Pomyłki Maksima Michajłowa i Jegora Kluki dały Polakom decydujące punkty (25:22).

W czwartej partii znów byliśmy świadkami koncertowej gry Rosjan, którzy wypracowali sobie przewagę, wygrywając sześć piłek z rzędu (4:10). W tym czasie zupełnie zatrzymali Polaków blokiem... W dalszej części seta biało-czerwoni nie zdołali już nawiązać walki. Rosjanie pewnie zmierzali do zwycięstwa (17:25) i w meczu otwarcia Final Six zgarnęli komplet punktów.

Polacy mieli gorsze statystyki od rywali przede wszystkim w bloku (5–12) oraz w polu zagrywki (3–9). Najlepiej punktowali: Dmitrij Wołkow (17), Maksim Michajłow (16), Dmitrij Muserski (14), Jegor Kliuka (13) – Rosja; Bartosz Kurek (23), Artur Szalpuk (12) – Polska. By zachować szansę na awans do półfinału, Polacy muszą w czwartek pokonać reprezentację USA.

Polska – Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25)

Polska: Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Kwolek – Paweł Zatorski (libero) oraz Artur Szalpuk, Bartłomiej Lemański, Fabian Drzyzga, Maciej Muzaj, Damian Schulz, Bartosz Bednorz.
Rosja: Dmitrij Kowalew, Artem Wołwicz, Dmitrij Wołkow, Dmitrij Muserski, Maksym Michajłow, Jegor Kliuka, Aleksander Sokołow (libero) – Aleksiej Kabeszow (libero) oraz Wiktor Poletajew, Igor Kobzar.

Mecz zakończony
Polska
1:3
Rosja
Zapis relacji
Relacja zakończona

Polska – Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25) Zdecydowane zwycięstwo Rosjan w czwartym secie i koniec meczu.

Polska – Rosja 1:2, 16:24 Dmitrij Kowalow - as serwisowy i piłka meczowa dla Rosji.

Polska – Rosja 1:2, 16:23 Artem Wolwicz z krótkiej.

Polska – Rosja 1:2, 14:20 Aleksander Śliwka zaatakował po bloku.

Polska – Rosja 1:2, 12:20 Wyraźnie posypała się gra Polaków... Rosjanie pewnie zmierzają do zwycięstwa.

Polska – Rosja 1:2, 12:18 Dmitrij Wołkow znów skutecznie.

Polska – Rosja 1:2, 12:17 Skuteczny atak Macieja Muzaja.

Polska – Rosja 1:2, 11:17 Dmitrij Wołkow obił polski blok.

Polska – Rosja 1:2, 10:16 Kłopoty z protokołem... Przedłuża się przerwa, siatkarze wciąż nie wrócili do gry.

Polska – Rosja 1:2, 10:16 Sześć punktów straty Polaków na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 1:2, 10:14 Artur Szalpuk po skosie w aut...

Polska – Rosja 1:2, 10:13 Aleksander Śliwka - as serwisowy (58 km/h). Seria Polaków i trener Rosjan poprosił o czas.

Polska – Rosja 1:2, 9:13 Pomylił się Jegor Kluka...

Polska – Rosja 1:2, 7:13 Fabian Drzyzga efektownie zablokował Artiema Wolwicza.

Polska – Rosja 1:2, 6:11 Dmitrij Muserski przestrzelił zagrywkę.

Polska – Rosja 1:2, 5:10 Maksim Michajłow zablokowany.

Polska – Rosja 1:2, 4:10 Vital Heynen poprosił o drugi czas.

Polska – Rosja 1:2, 4:8 Czwarty kolejny blok Rosjan. Tym razem zatrzymany Bartosz Bednorz. Cztery oczka różnicy na pierwszej przerwie.

Polska – Rosja 1:2, 4:7 Kolejny blok Rosjan! Tym razem zatrzymany Bartosz Kurek.

Liga Narodów: Kontuzja Bieńka

Mateusz Bieniek nie tak wyobrażał sobie początek Final Six Ligi Narodów, bowiem w pierwszym spotkaniu siatkarskiej Ligi Narodów Polska - Rosja doznał kontuzji. Siatkarz zszedł z boiska w trakcie pierwszego seta.

Polska – Rosja 1:2, 4:6 Tym razem Bartosz Bednorz zatrzymany przez rosyjski blok. Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 1:2, 4:5 Bartłomiej Lemański zablokowany przez rywali.

Polska – Rosja 1:2, 4:4 Serwis Rosjan w siatkę.

Polska – Rosja 1:2, 2:3 Dmitrij Wołkow obił polski blok.

Polska – Rosja 1:2, 1:2 Rozpoczął się set numer cztery.

Polska – Rosja 1:2 (18:25, 23:25, 25:22) Jegor Kluka zepsuł zagrywkę. Koniec seta! Polacy zdołali przedłużyć to spotkanie!

Polska – Rosja 0:2, 24:22 Skutecznie Dmitrij Wołkow.

Polska – Rosja 0:2, 24:20 Maksim Michajłow przestrzelił zagrywkę. Piłka setowa dla Polski!

Polska – Rosja 0:2, 23:18 Trener Sergiej Szlapnikow poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:2, 22:17 Serwis Rosjan w siatkę.

Polska – Rosja 0:2, 21:16 I jeszcze raz Bartosz Kurek!

Polska – Rosja 0:2, 20:16 Bartosz Kurek znów skutecznie!

Polska – Rosja 0:2, 19:15

Polscy siatkarze jak Justin Bieber! Niezwykła arena Final Six Ligi Narodów

Premierową edycję Ligi Narodów siatkarzy zwieńczy turniej finałowy z udziałem sześciu czołowych reprezentacji. Gospodarzem imprezy będzie francuskie Lille. Mecze będą rozgrywane na piłkarskim Stade Pierre-Mauroy w pobliskim Villeneuve-d'Ascq - obiekcie, który wcześniej był również areną zmagań tenisistów, piłkarzy ręcznych, koszykarzy oraz miejscem koncertów światowych gwiazd muzyki pop.

Polska – Rosja 0:2, 17:13 Maksim Michajłow przestrzelił zagrywkę.

Polska – Rosja 0:2, 16:12 Cztery punkty przewagi Polaków na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 0:2, 15:12 Bartosz Kurek zaatakował po bloku rywali.

Polska – Rosja 0:2, 14:11 Jakub Kochanowski - as serwisowy (119 km/h).

Polska – Rosja 0:2, 12:11 Dmitrij Wołkow - as serwisowy; piłka po taśmie wpadła w boisko.

Polska – Rosja 0:2, 12:9 Kapitalny atak Bartosza Kurka. – Bartek jak na ME w Turcji w 2009 roku – powiedział Łukasz Kadziewicz.

Polska – Rosja 0:2, 11:8 Jakub Kochanowski skończył kontrę Polaków.

Polska – Rosja 0:2, 10:8 Dmitrij Wołkow zablokowany.

Polska – Rosja 0:2, 9:8 Dmitrij Muserski - as serwisowy (114 km/h). Topnieje przewaga Polaków, Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:2, 8:6 Dwie piłki po przerwie dla Rosjan.

Pobierz aplikację Polsat Sport i bądź na bieżąco!

Pobierz aplikację Polsat Sport na swój telefon lub tablet i bądź na bieżąco z wydarzeniami sportowymi z całego świata. Wybierz sport, który Cię interesuje. Dodaj do Ulubionych wybranych sportowców, dyscypliny oraz zespoły i otrzymuj powiadomienia. Z nami zdążysz na każdy mecz! Ustaw przypomnienie przed planowaną transmisją i oglądaj spotkania na sportowych antenach telewizji Polsat.

Polska – Rosja 0:2, 8:4 Cztery oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Rosja 0:2, 7:4 Efektowny atak Bartosza Kurka.

Polska – Rosja 0:2, 4:3 I znów punktuje Artur Szalpuk!

Polska – Rosja 0:2, 3:2 Artur Szalpuk skuteczny na początku seta.

Polska – Rosja 0:2, 2:1 Dwie kolejne piłki skończył Artur Szalpuk.

Polska – Rosja 0:2, 0:1 Rosjanie otworzyli trzeciego seta.

Polska – Rosja 0:2 (18:25, 23:25) Dmitrij Muserski skutecznym atakiem ustalił wynik drugiego seta.

Polska – Rosja 0:1, 23:24 Skuteczność Bartosza Kurka w ataku trzyma Polaków w grze w tym secie. Trener Rosjan wziął drugi czas.

Polska – Rosja 0:1, 22:24 Maksim Michajłow odpowiedział na atak Bartosza Kurka. Piłka setowa dla Rosjan.

Polska – Rosja 0:1, 21:22 Skutecznie Bartosz Kurek

Polska – Rosja 0:1, 19:21 Bartosz Kurek - kolejna zepsuta zagrywka Polaków.

Polska – Rosja 0:1, 19:20 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Rosja 0:1, 17:18 Skutecznie zaatakował Artur Szalpuk. Już tylko punkt straty! Siergiej Szlapnikow poprosił o przerwę.

Polska – Rosja 0:1, 16:18 Bartosz Kurek zaatakował po prostej.

Polska – Rosja 0:1, 15:18 Skutecznie z lewego skrzydła Bartosz Kurek.

Polska – Rosja 0:1, 14:18 Seria Rosjan, Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:1, 14:17 Zablokowany Bartosz Kurek.

Polska – Rosja 0:1, 14:16 Dwa punkty tracą Polacy na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 0:1, 14:15 Maksim Michajłow kiwnął na opadający blok.

Polska – Rosja 0:1, 14:14 Skutecznie zaatakował Maciej Muzaj

Pierwszy punkt Polaków w Final Six Ligi Narodów (WIDEO)

Reprezentacja Polski rozpoczęła grę w Final Six siatkarskiej Ligi Narodów. Biało-Czerwoni zdobyli pierwszy punkt na całym turnieju w meczu z Rosją, a jego autorem był Jakub Kochanowski. Mecz Rosja - Polska zainaugurował tegoroczne rozgrywki finałowe siatkarskiej Ligi Narodów. Od serwisu rozpoczęli siatkarze Sbornej, a konkretnie Dmitrij Kowalow.

Polska – Rosja 0:1, 12:12 Artur Szalpuk - as serwisowy.

Polska – Rosja 0:1, 11:12 Dmitrij Muserski przestrzelił zagrywkę.

Polska – Rosja 0:1, 10:11 Bartosz Kurek po bloku rywali.

Polska – Rosja 0:1, 9:11 Dmitrij Wołkow obił polski blok.

Polska – Rosja 0:1, 8:8 Bartosz Kurek znów skutecznie.

Polska – Rosja 0:1, 7:8 Punkt straty Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Rosja 0:1, 7:7 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

Polska – Rosja 0:1, 6:6 Żółta kartka dla trenera Vitala Heynena za dyskusje z arbitrem.

Polska – Rosja 0:1, 4:4 Dmitrij Wołkow zerwał atak.

Polska – Rosja 0:1, 3:4 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Rosja 0:1, 2:4 Jegor Kluka - as serwisowy, piłka przewinęła się po taśmie i zaskoczyła polskich przyjmujących.

Polska – Rosja 0:1, 1:2 Rozpoczął się set numer dwa tego meczu.

Polska – Rosja 0:1 (18:25) Maciej Muzaj zaatakował w aut. Zdecydowane zwycięstwo Rosjan w pierwszym secie.

Polska – Rosja 0:0, 17:24 Zepsuta zagrywka Polaków i piłka setowa dla Rosji.

Polska – Rosja 0:0, 17:23 Dmitrij Wołkow tym razem w środek siatki.

Polska – Rosja 0:0, 16:23 Dmitrij Wołkow - as serwisowy, piłka przeszła po taśmie na polską stronę.

Polska – Rosja 0:0, 16:22 Dmitrij Wołkow - as serwisowy, co pokazała weryfikacja.

Polska – Rosja 0:0, 16:20 Przyjęcie na drugą stronę i atak Rosjan z przechodzącej piłki. Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:0, 16:18 Skutecznie Bartosz Kurek.

Polska – Rosja 0:0, 15:16 Dmitrij Wołkow zaatakował w taśmę.

Polska – Rosja 0:0, 14:16 Dwa punkty różnicy na drugiej przerwie.

Polska – Rosja 0:0, 13:15 Zablokowany Aleksander Śliwka, piłka wylądowała w boisku, co potwierdziła weryfikacja.

Polska – Rosja 0:0, 13:13 Bartosz Kurek przedarł się przez blok rywali.

Polska – Rosja 0:0, 12:13 Bartosz Kurek zaserwował w siatkę.

Polska – Rosja 0:0, 11:11 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

Polska – Rosja 0:0, 10:10 Polacy odrobili straty!

Polska – Rosja 0:0, 8:10 Jakub Kochanowski popisał się efektownym atakiem ze środka.

Polska – Rosja 0:0, 7:9 Bartosz Kurek zaatakował po bloku rywali.

Polska – Rosja 0:0, 6:8 Mateusz Bieniek ze środka.

Polska – Rosja 0:0, 5:8 Bartosz Kwolek zaserwował w siatkę. Trzy oczka straty Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Rosja 0:0, 4:7 Dotknięcie siatki po polskiej stronie. Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Rosja 0:0, 3:5 Zablokowany atak Bartosza Kurka.

Polska – Rosja 0:0, 3:3 Wyrównany początek pierwszego seta.

Polska – Rosja 0:0, 2:1 Dmitrij Wołkow wywalczył pierwszy punkt dla Rosji.

Polska – Rosja 0:0, 1:0 Rozpoczynamy pierwsze spotkanie reprezentacji Polski na Final Six Ligi Narodów siatkarzy w Lille. Pierwszy punkt w meczu wywalczył na środku Jakub Kochanowski.

Polska: Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Aleksander Śliwka, Bartosz Kurek – Paweł Zatorski (libero).
Rosja: Dmitrij Kowalow, Artem Wolwicz, Dmitrij Wołkow, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Jegor Kluka – Aleksander Sokołow (libero).

Sędziowie: Paulo Turci (Brazylia) – Jiang Liu (Chiny).

Czas na hymny obu państw.

Mecz na antenie Polsatu Sport komentują: Tomasz Swędrowski i Łukasz Kadziewicz.

Pindera o Final Six Ligi Narodów: Gramy nie tyko o milion

Final Six siatkarzy w Lille to przedsmak tego, co nas czeka w tegorocznych mistrzostwach świata. Stawka jest doborowa: mistrz olimpijski Brazylia, mistrz Europy Rosja, ubiegłoroczny zwycięzca Ligi Światowej (poprzedniczka Ligi Narodów) Francja itd. Nawet dla Włochów zabrakło miejsca. Każda z sześciu drużyn (są jeszcze Serbowie i Amerykanie), które zagrają w Lille ma na koncie wielkie sukcesy.

Mielewski i Kadziewicz z Lille: Polacy nie przyjechali do Francji po naukę

Dziennikarze Polsatu Sport Jerzy Mielewski i Łukasz Kadziewicz zameldowali się już w Lille, gdzie w środę rozpocznie się w Final Six Ligi Narodów. - W fazie interkontynentalnej sprawdzaliśmy jakim dysponujemy potencjałem, ale jak już tutaj jesteśmy, to powiedzmy otwarcie, że nie przyjechaliśmy po naukę - mówi Kadziewicz.

Polska rozpocznie w składzie: Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Aleksander Śliwka, Bartosz Kurek – Paweł Zatorski (libero). Takie zestawienie odłosił selekcjoner Vital Heynen w rozmowie z Marcinem Lepą.

Kochanowski: Turniej w USA dużo nas nauczył

Reprezentacja Polski zaczyna swój udział w turnieju Final Six Ligi Narodów we francuskim Lille. O drodze do tego wydarzenia oraz szansach naszej reprezentacji opowiada Jakub Kochanowski w rozmowie z Marcinem Lepą. Marcin Lepa: Z ciągłymi zmianami w składzie, ale jednak zbierając po kolei zwycięstwa i uzbierawszy je jak i punkty po prostu sportowo zasłużyliście, żeby tu być.

Rozpoczęło się studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: wiceprezes PZPS Ryszard Czarnecki oraz były reprezentant Polski Łukasz Kadziewicz.

Skład reprezentacji Rosji na turniej Final Six w Lille:

rozgrywający: Igor Kobzar, Dmitrij Kowalow.
atakujący: Maksim Michajłow, Wiktor Poletajew, Romanas Szkuliawiczus.
środkowi: Ilia Własow, Artem Wolwicz, Dmitrij Muserski, Igor Filippow.
przyjmujący: Dmitrij Wołkow, Anton Karpuchow, Jegor Kluka.
libero: Aleksiej Kabieszow, Aleksander Sokołow.

Skład reprezentacji Polski na turniej Final Six w Lille:

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz.
atakujący: Bartosz Kurek, Maciej Muzaj, Damian Schulz.
środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański.
przyjmujący: Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka.
libero: Paweł Zatorski, Michał Żurek.

Liga Narodów siatkarzy: Terminarz i plan transmisji Final Six

Premierowa edycja Ligi Narodów siatkarzy wkracza w decydującą fazę! Wśród sześciu czołowych drużyn, które zagrają na turnieju finałowym w Lille, znalazła się również reprezentacja Polski. Kiedy zagrają Polacy? Sprawdź terminarz i plan transmisji Final Six Ligi Narodów siatkarzy 2018. FIVB Volleyball Men's Nations League, czyli Liga Narodów, to rozgrywki, które zastąpiły rozgrywaną w latach 1990-2017 Ligę Światową.

Witamy w relacji na żywo z meczu Ligi Narodów siatkarzy Polska – Rosja. Początek spotkania o godzinie 18.00.