Tokio 2020: Sztafeta olimpijska ruszy z Fukushimy

Inne
Tokio 2020: Sztafeta olimpijska ruszy z Fukushimy
fot. PAP

W 2020 roku, gdy odbędą się igrzyska w Tokio, sztafeta z ogniem olimpijskim w Japonii rozpocznie się w Fukuszimie, mieście najbardziej zniszczonym przez trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca 2011 roku - potwierdził rzecznik komitetu organizacyjnego Yoshihide Suga.

Hasło przewodnie sztafety olimpijskiej w Japonii będzie brzmiało "Nadzieja oświetla naszą droga". Jej uczestnicy wystartują 26 marca 2020 i przez 121 dni odwiedzą 47 prefektur.

"Ruszając z Fukuszimy chcemy oddać hołd wszystkim ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi oraz podziękować tym, którzy brali udział w akcji ratowniczej, a teraz od siedmiu lat starają się zlikwidować skutki tsunami" - dodał Suga.

"Wybór Fukushimy zamieni igrzyska olimpijskie w symbol odnowy" - uważa szef miejscowej prefektury Masayoshi Yoshino.

Igrzyska olimpijskie w stolicy Japonii odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku.

Następstwem trzęsienia ziemi z 11 marca 2011 roku było potężne tsunami. Ponad 10-metrowe (w niektórych miejscach osiągnęły 29,6 metra wysokości) fale, które uderzyły w niemal całe wschodnie wybrzeże Japonii, zalewały porty morskie, strefy przemysłowe, miasta, wioski, farmy, pola uprawne i nadbrzeżne lasy regionu Tohoku.

Do bardzo poważnej awarii doszło w elektrowni atomowej Fukuszima. Cztery reaktory zostały tak znacznie uszkodzone, że zostały wyłączone i już nigdy nie będą mogły być ponownie uruchomione. Doszło do skażenia terenu wokół elektrowni.

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze