PŚ w wioślarstwie: Wygrane polskich osad w przedbiegach

Inne
PŚ w wioślarstwie: Wygrane polskich osad w przedbiegach
Fot. PAP

Trzy polskie osady wioślarskie wygrały swoje przedbiegi w piątkowych zawodach ostatniej rundy Pucharu Świata w Lucernie. Zwycięstwa odniosły męskie dwójka podwójna i czwórka podwójna oraz kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej.

Czwórce podwójnej w składzie: Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel oraz Weronice Deresz i Joannie Dorociak ten udany występ pozwolił awansować bezpośrednio do finałów A. To oznacza, że w sobotę te dwie osady będą tylko trenować, a w niedzielę powalczą o miejsca na podium.

Z kolei wicemistrzowie świata w dwójce podwójnej z ubiegłego roku Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zakwalifikowali się na razie do półfinału. W tej konkurencji startuje bowiem większa liczba załóg.

Minimalnie walkę o bezpośredni awans do półfinału dwójek podwójnych wagi lekkiej przegrali rano Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski. Triumfatorzy inaugurujących PŚ regat w Belgradzie stracili mniej niż pół sekundy do osad z Irlandii i Austrii, które awansowały. Biało-czerwoni mieli czas o ponad dwie sekundy lepszy od zwycięzców drugiego przedbiegu Niemców, ale i tak musieli rywalizować w repasażach. Zajęli w swojej serii trzecie miejsce i także wystąpią w sobotnim półfinale.

Łukasz Posyłajka i Bartosz Modrzyński (dwójka bez sternika) rano zajęli drugie miejsce i zakwalifikowali się do ćwierćfinału. Po południu spisali się słabiej, w swoim wyścigu uplasowali się na piątej pozycji i wystąpią w finale D.

Natan Węgrzycki-Szymczyk najpierw uplasował się na drugiej pozycji w swoim wyścigu eliminacyjnym jedynek, a w ćwierćfinale przegrał tylko z Niemcem Oliverem Zeidlerem i w sobotę zaprezentuje się w półfinale.

W dwójce podwójnej Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Martyna Mikołajczak były dopiero czwarte i musiały wystąpić w repasażu. W nim zajęły pierwsze miejsce i zakwalifikowały się do półfinału.

Do repasaży trafiły także srebrne medalistki MŚ w Sarasocie w czwórce podwójnej Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann. Polki musiały w swoim przedbiegu uznać wyższość prowadzonych przez Marcina Witkowskiego Niemek, a tylko pierwsza lokata premiowana była bezpośrednim awansem do finału. Wyścig repasażowy w tej konkurencji zaplanowano na sobotę.

Tego dnia wystąpią też Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek, które w piątek zajęły ostatnie miejsce w przedbiegu dwójek bez sterniczki i również popłyną w repasażu. Podobnie jak trzecia w przedbiegu męska ósemka oraz czwarte w wyścigu czwórek bez sterniczki Olga Michałkiewicz, Maria Wierzbowska, Monika Chabel i Joanna Dittman.

W Szwajcarii startuje łącznie 12 polskich osad. Stawkę uzupełnia Katarzyna Wełna rywalizująca w jedynkach wagi lekkiej. W tej konkurencji walczy tylko sześć zawodniczek, więc nie było konieczności przeprowadzenia eliminacji. W wyścigu o tory Polka zajęła drugie miejsce.

JW, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie