Francja pokonana! Drugie zwycięstwo polskich siatkarzy na mistrzostwach Europy

Polscy siatkarze pokonali 3:1 Francję na rozgrywanych w Belgii i Holandii mistrzostwach Europy juniorów (U–20). Podopieczni trenera Mariusza Sordyla wygrali po raz drugi, w swym trzecim meczu na tym turnieju.

W pierwszym spotkaniu turnieju reprezentacja Polski uległa 0:3 Belgii, a w drugim w dramatycznych okolicznościach pokonała 3:2 Rosję. Biało-czerwoni przegrywali już 0:2, zdołali jednak odwrócić losy tej rywalizacji. Francuzi mieli na koncie dwie porażki – 0:3 z Włochami i 2:3 z Belgią.

W pierwszym secie konfrontacji z Trójkolorowymi Polacy uzyskali minimalną przewagę już przed pierwszą przerwą techniczną (8:7). W środkowej części tej partii odskoczyli rywalom (16:12). Podejmowali ryzyko w polu zagrywki, grali skutecznie w ataku, a kluczowym momentem była seria pięciu piłek wygranych od stanu 17:14. Przewaga 22:14 pozwoliła Polakom kontrolować sytuację w ostatnich akcjach. Pomyłka rywali w polu serwisowym ustaliła wynik seta na 25:17.

Druga partia rozpoczęła się po myśli biało-czerwonych (7:4), jednak przed pierwszą przerwą cztery akcje padły łupem przeciwników (7:8). Rozpoczęła się gra punkt za punkt i wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce przewagę uzyskali Trójkolorowi, którzy pierwsi mieli piłkę setową (22:24). Polacy zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi, ale decydujące punkty w tej partii padły łupem rywali 24:26.

Set numer trzy również stał pod znakiem wyrównanej walki, jednak w środkowej części wyraźną przewagę uzyskali Trójkolorowi. Polacy przegrywali na drugiej przerwie 13:16, ale to co zdarzyło się po niej, nie śniło się Francuzom w najczarniejszych snach. Podopieczni trenera Sordyla zmiażdżyli rywali, którzy w tej części seta zdobyli zaledwie punkt! Skuteczny atak Polaków zakończył seta (25:17).

Czwarta odsłona przebiegała początkowo po myśli siatkarzy z Francji (5:8), ale Polacy szybko odrobili straty i już na drugiej przerwie mieli minimalną przewagę (16:15). W dalszej części seta oglądaliśmy wyrównaną walkę (21:21), jednak w końcówce biało-czerwoni wygrali decydujące akcje (25:22).

Najlepiej punktowali: Remigiusz Kapica (18), Bartosz Firszt (15), Sebastian Adamczyk (12) – Polska; Pierre Derouillon (15), Francois Rebeyrol (12), Celestin Cardin (10) – Francja. Polscy siatkarze lepiej od rywali punktowali w bloku (12–6), na zagrywce (9–6) oraz w ataku (52–40), znów jednak popełnili sporo błędów własnych.

W kolejnych poniedziałkowych spotkaniach w grupie II Włochy zmierzą się z Rosją, a Belgia z Turcją. We wtorek dzień przerwy w turnieju, a następnym rywalem reprezentacji Polski będzie w środę Turcja.  Awans do półfinałów turnieju wywalczą dwie czołowe drużyny, a dwie kolejne zagrają o miejsca 5–8.

Polska – Francja 3:1 (25:17, 24:26, 25:17, 25:22)

Polska: Wiktor Nowak, Mikołaj Sawicki, Sebastian Adamczyk, Remigiusz Kapica, Mateusz Poręba, Bartosz Firszt – Kamil Szymura (libero) oraz  Filip Grygiel, Rafał Prokopczuk, Mateusz Janikowski.
Francja: Lucas Soldner, Francois Rebeyrol, Pierre Toledo, Celestin Cardin, Pierre Derouillon, Maxime Roatta – Luca Ramon (libero) oraz Maxime Laumon, Theo Faure, Boris Agesilas, Louis Pineau.